neopravitelná vada

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den.

Promiňte, že Vás obtěžuji, ale můžete mi poradit? Mám tento problém:

Dne 17.3.2010 jsem zakoupil přes internet domácí kino YAMAHA E-730 BB. Zhruba po roce provozu se u výrobku objevila závada - při sledování DVD se po cca 60 min. zasekl obraz a nic s tím nešlo dělat. Na závadu jsem e-mailem upozornil prodejce a výrobek jsem odvezl do autorizované opravny (mimochodem jedinné v republice). Po 16 dnech jsem si výrobek vyzvedl opravený.
Ten samý den jsem si pustil film na DVD a s hrůzou jsem zjistil, že se závada opakuje, tentokrát však po cca 20 minutách. Opět jsem zavezl výrobek do opravny. Tentokrát se oprava táhne dlouho. Po mých neustálých telefonických dotazech mi pracovník opravny sdělil, že opravu asi v zákonné lhůtě nestihnou a že mi proto vystaví potvrzení (pravděpodobně o neopravitelnosti výrobku).

Chtěl bych výrobek vrátit ( zrušit kupní smlouvu). Prosím, poraďte mi, jak mám dále postupovat. A jakým způsobem případně dokazovat vynaložené náklady na dopravu (mám-li na ně nárok), když jsem k odvozu výrobku do opravny použil vlastní automobil ( tj. 6×190 km) ?

Děkuji za vyčerpávající odpověď. J.Vymazal

Doporučení časopisu dTest

Pokud se vada ukáže neopravitelnou, máte nárok na výměnu výrobku nebo na odstoupení od smlouvy a vrácení peněz. Tento nárok je potřeba uplatnit u prodejce, s potvrzením od autorizovaného servisu by to ale neměl být problém.
Co se týče nákladů, na jejich náhradu máte nárok (§598 občanského zákoníku) v nejnižší nutné výši (tzn. nejnižší možné náklady nutné k uplatnění reklamace, včetně např. vyzvednutí výrobku). Dopravné v případě jízdy autem se vypočítává odhadem vzhledem k počtu kilometrů, průměrné spotřebě podle technického průkazu a současné průměrné ceně benzínu.