Nákup přes internet od fyzické osoby z bazaru

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, koupila jsem si zboží přes paní na internetu z bazaru a zboží zaplatila předem, ale zboží mi nepřišlo. A paní nevrátila peníze, jakým způsobem se mohu bránit? Paní se mnou sice komunikuje, ale tvrdí, že zboží není její a pak že balíček posílal manžel. Pak že to nepřišlo tak jsem napsala, ať mi vrátí peníze a ona že samozřejmě. A pak když peníze pořád nepřicházely, tak mi říkala, že peníze neposílá ona ale někdo jiný a tak dále, takže se vymlouvá a vlastně se jako distancuje, že to jako zprostředkovává někomu jinému. Mohu na ní podat trestní oznámení? Musí přece policie zjistit, o koho se jedná, když jsem na určitý účet posílala peníze, mám celou emailovou komunikaci, tak musí přece zjistit o koho se jedná, ne?

Doporučení časopisu dTest

V tomto případě se jedná o prodlení na straně prodávajícího. Vy jste svoji povinnost kupujícího splnila zaplacením kupní ceny, prodávající měl povinnost Vám zboží v domluvené době odeslat. Pokud tak neučinil,dostává se do prodlení a Vy máte právo od této uzavřené kupní smlouvy odstoupit podle § 1977 občanského zákoníku. Pak máte možnost žádat vrácení zaplacené kupní ceny zpět na Váš účet. Tuto žádost můžete provést tzv. předžalobní výzvou (vzor Vám posíláme v příloze následujícího e-mailu). Předžalobní výzvu zašlete jako doporučený dopis, ideálně s dodejkou na adresu prodávající. Pro Vás předžalobní výzva neznamená prakticky nic, není to závazek uchýlit se následně k soudnímu sporu, pro kupující to ale znamená, že jste si vědoma svých práv a způsobů jak je bránit.

Současně s tím můžete samozřejmě podat i trestní oznámení. Je možné, že toto nezasílání zboží je běžnou praktikou prodejkyně, a že takto bylo "okradeno" již více lidí. Jen připomínáme, že aby se jednalo o trestný čin podvodu, je třeba, aby byla způsobena škoda minimálně v hodnotě 5 tisíc. Tato částka může být ale i v součtu, Vámi zakoupené zboží tedy nemusí dosahovat hodnoty 5 tisíc korun, je možné, že se v tomto případě bude jednat o tzv. pokračující trestný čin - tedy že v součtu všech jejích "podvodných" prodejů už připravila ostatní kupující o částku minimálně 5 tisíc korun.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest