Městský zpravodaj plný reklamy

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, již dlouhou dobu mne rozčiluje, že mám jednou za čas vycpanou poštovní schránku reklammním plátkem městského úřadu, přestože mám schránku označenou. Jak jsem zjistil, distribuci provádí Česká pošta a odvolává se na to, že nejde o reklamní ale o informační tiskovinu (byť obsahuje nezanedbatelné množství reklamy), u které se nemusí řídit označením, že si do schránky nepřeju vkládat neadresné tiskoviny. Je nějaká šance se tomu bránit? Děkuji za odpověď.

Doporučení časopisu dTest

Před nevyžádanou a obtěžující reklamou Vás chrání zákon o regulaci reklamy (č. 40/1995 Sb.). Určuje, co se rozumí reklamou v ustanovení § 1 odst. 2. Považuje se za ni oznámení či prezentace šířené zejména komunikačními médii mající za cíl podporu podnikatelské činnosti (podporu spotřeby nebo prodeje zboží, výstavby, pronájmu nebo prodeje nemovitostí, podporu poskytování služeb). Mezi komunikační média přitom v dalším odstavci řadí i periodický tisk.

Zpravodaj městského úřadu splňuje definici periodického tisku, jak jej vymezuje tiskový zákon (č. 46/2000 Sb.). Rozumí se jím noviny, časopisy a jiné tiskoviny vydávané pod stejným názvem, se stejným obsahovým zaměřením a v jednotné grafické úpravě nejméně dvakrát v kalendářním roce. Obsahové zaměření záleží na vydavateli. Někdy se přísně vylučuje reklama v jakékoliv podobě. Jiná periodika zase reklamě určitý prostor vymezují. Periodikum vydávané obcemi, městy či kraji by z povahy věci mělo informovat především o událostech významných pro občany toho kterého územního celku a o činnosti územní samosprávy. Je-li v něm obsažena i plocha vymezená pro reklamu, dovozujeme, že by neměla převážit nad ostatním obsahem. Nepřevažuje-li, pak není dostatečnou obranou samolepka „Nevhazujte reklamu“. Převažující charakter obsahu však nepřísluší posuzovat České poště.

Vzhledem k tomu, že zákon o regulaci reklamy předpokládá šíření reklamy i periodickým tiskem majícím informační charakter, a přesto Vám dává právo vyloučit její vhazování do poštovní schránky, označíte-li schránku tak, že si tuto reklamu nepřejete, doporučujeme se obrátit s dotazem na krajský živnostenský úřad, který jako dozorový orgán může vyhodnotit, zda zpravodaj městského úřadu je svým obsahem spíše reklamou, která Vás obtěžuje.