Kopirování osobních dokladů (občanský průkaz, řidičský průkaz apd.)

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
nedávno jsem si pokoušel založit obchodní účet u jedné brokerské společnosti zabývající se obchodování s cennými papíry. Bylo mi řečeno, že bez kopie občanského a řidičského průkazu mi dle zákona účet zřídít nemohou. Na internetu jsem v diskuzích našel, že banka je podle ustanovení § 2 odst. 1 písm. a) bod 1. zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, ve znění pozdějších předpisů, povinnou osobou a že tato povinná osoba může pro účely tohoto zákona pořizovat kopie nebo výpisy z předložených dokladů a zpracovávat takto získané informace k naplnění účelu tohoto zákona. Chci se zeptat, zda pořizování kopií OP je tedy u brokerských společností zabývající se obchodování s cennými papíry legální, respektive, jestli je na brokerskou firmu nahlíženo stejně jako na banku nebo mám právo dle zákona si zřídit účet i bez toho aniž by byla provedena kopie občanského a řidičského průkazu, neboť mám pocit, že kopie OP je velice snadno zneužitelná například při zřízení půjček.
Děkuji

Doporučení časopisu dTest

Podle Vámi uváděného zákona je broker řazen mezi instituce, na které se zákon vztahuje, tj. jsou povinny informace od klientů získat a řádně s nimi nakládat. Podobně postupují např. směrnárny při výměně větší částky, kdy po Vás požadují předložení dokladu totožnosti a evidují Vás v systému. Bez poskytnutých informací by Vám neměl být účet zřízen. Máte-li podezření na zneužití svých osobních údajů, doporučujeme se obrátit na Úřad na ochranu osobních údajů s podnětem.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Finanční služby (mj. úvěry) Spotřebitelská poradna dTest