Klamavá reklama

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, chtěl bych Vás upozornit na rozpor na netu www.hodinky.cz. U nabídky hodinek Casio Collection AQ-230A-1DMQYES je výslovně uvedeno, že dopravné není účtováno, přitom však při vyplnění objednávky je v úhrnné ceně započítána i doprava za 79.-Kč. Následně je uvedena podmínka uskutečnit nákup nejméně za 2.000 Kč, což lze považovat za klamavou reklamu.

Doporučení časopisu dTest

Dle výkladu § 5 odst. 1 zákona č. 634/1992 Sb., zákona o ochraně spotřebitele, klamavé konání spočívá v poskytnutí věcně nesprávné informace anebo poskytnutí pravdivé informace způsobem, který uvádí nebo je i jen schopen uvést spotřebitele v omyl. To vše vede (nebo může vést) k tomu, že spotřebitel učiní rozhodnutí ohledně koupě, které by jinak neučinil.

Dle výše zmíněného lze považovat obchodní praktiky internetového obchodu jako nekalé. Konkrétně se tedy může dopouštět klamavého konání, kdy spotřebitele láká, aby si výrobky zakoupili pod ne zcela jasně specifikovanou podmínkou, že nebudou muset platit poštovné.

V tomto případě se můžete obrátit na regionální či ústřední inspektorát České obchodní inspekce. Adresy jednotlivých inspektorátů lze najít na www.coi.cz. Podnět lze podat i elektronicky přes elektronickou podatelnu ČOI.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest