Kde mohu nárokovat náhradu škody

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, jsem v situaci, kdy mám zakoupený výrobek, u kterého v záruční době došlo k poruše a tato porucha způsobila škodu. Reklamace byla uznána a náhradu vzniklé škody tak nárokuji na výrobci vadného produktu. Zároveň mám ale pojištění domácnosti, které tento typ škody kryje taky. Chci se tedy zeptat, jestli mohu náhradu škody nárokovat jak na výrobci vadného výrobku, tak na pojišťovně, nebo zda bych jednal protizákonně.

Doporučení časopisu dTest

Důležité v tomto případě bude, zda je Vaše pojištění sjednáno jako škodové či jako obnosové. Jestliže máte pojistnou smlouvu nastavenou tak, že se v případě škodné události nahrazuje majetková ztráta až do určitého limitu, není možné požadovat zároveň pojistné plnění a náhradu škody po prodejci. Rozhodnete-li se nahlásit pojistnou událost a využít svůj nárok na pojistné plnění, přechází na pojišťovnu dle § 2820 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen "občanský zákoník"), automaticky Vaše právo na náhradu škody, které Vám jinak náleží vůči prodávajícímu (potažmo výrobci). To znamená, že prodávající by pak nebyl povinen škodu nahrazovat Vám, ale pojišťovně.

Pokud je pojistné plnění určeno fixní částkou (určitým obnosem), není naopak Vaše právo na náhradu škody jeho vyplacením dotčeno. Můžete pak žádat jednak vyplacení pojistného plnění od pojišťovny, ale i náhradu škody po prodávajícím v souladu s ustanovení § 2910 občanského zákoníku.

Rádi bychom Vás upozornili, že za výrobek odpovídá prodávající. Žádat náhradu škody místo po prodávajícím můžete po výrobci, pokud škoda překročí částku 500 EUR, a to dle § 2939 odst. 3 občanského zákoníku.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Finanční služby (mj. úvěry) Spotřebitelská poradna dTest