Kalhoty

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
před měsícem jsem zakoupila kalhoty, které se po cca 4 nošeních začali ve vnějším švu na nohavici párat.
Je prodávající povinen mi vrátit peníze, pokud to požaduji (neboť jsem ztratila důvěru v kvalitu jejich výrobku)? Nebo vrácení peněz může prodávající odmítnout (a výrobek pouze vyměnit)?

Doporučení časopisu dTest

Právní nárok na okamžité vrácení peněz nemáte. Je nutné uplatnit řádnou reklamaci. Prodejce má na její vyřízení až 30 dnů. Zákon Vám v prvních 6 měsících dává právo volby, jak si přejete reklamaci vyřídit. Máte na výběr mezi opravou a výměnou. Volbu je nutné prodejci oznámit při uplatnění reklamace a dožadovat se uvedení Vašeho požadavku do reklamačního protokolu. Prodejce je povinen v případě uznání reklamace se řídit Vámi zvoleným způsobem vyřízení. Pokud by tak neučinil, máte právo postupovat stejně, jako by reklamaci nevyřídil řádně a včas, tj. požadovat výměnu, slevu z kupní ceny či od smlouvy odstoupit (vrátit peníze). Stejně se postupuje v případě, že Vámi zvolený způsob vyřízení reklamace není prodávající schopen učinit, např. není možná výměna apod.
Pokud se ovšem s prodejcem na vrácení peněz při uplatnění reklamace dohodnete, nic tomu nebrání.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest