Jízdné ve vlaku

Spotřebitelský dotaz

Mám zaplacenou in kartu 50 a na ní čtvrtletní jízdné. Když ve vlaku zjistím, že jsem si ji zapomněla doma včetně peněženky, ve které jí nosím, mám možnost zpětně dokázat, že mám jízdu zaplacenou? Stalo se mi, že mě průvodčí vysadila v jedenáct v noci v mrazu bez koruny v místě, kde nikoho neznám a nikoho nezajímalo, jak se dostanu dál. Nabízela jsem jí občanku a zpětné dokázání a nepomohlo to. Jaké mám možnosti jako cestující? Když zapomenu tramvajenku, dostanu lístek s pokutou, ale uznají mi zpětně, když jim napíšu číslo, že placeno mám. Bez pokuty. Zapomenout může každý - jak mohu postupovat, když se mi to stane?

Doporučení časopisu dTest

Vyloučení cestujícího z přepravy je v souladu se Smluvními přepravními podmínkami Českých drah pro veřejnou drážní osobní dopravu, konkrétně s kapitolou XI., bodem 140. na základě kterého se nepředložení zakoupeného jízdného a následné nezaplacení jízdného na místě spolu s doplatkem za jízdné, nebo přirážkou, považuje za porušení přepravních podmínek a může tak podle bodu 146. kapitoly XI., vést k vyloučení cestujícího z přepravy v nejbližší stanici.

Tuto možnost pak potvrzuje v § 37 odst. 4 písm. a) zákon č. 266/1994 Sb., o dráhách, na základě kterého může průvodčí nebo jiná osob pověřená dopravcem "vyloučit z přepravy cestujícího, který se na výzvu pověřené osoby neprokáže platným jízdním dokladem a nesplní povinnost zaplatit jízdné a přirážku". Vyloučení z přepravy však podle § 37 odst. 4 písm. b) téhož zákona, nesmí ohrozit zdraví a bezpečnost cestujícího.

To, zda Vás průvodčí smí vyloučit z přepravy tedy záleží na konkrétní situaci. Průvodčí má podle bodu 145.1 přepravních podmínek Českých drah a § 37 odst. 4 písm. d) zákona o dráhách, také možnost požádat Vás o prokázání osobních údajů, které by později sloužily k vystavení pohledávky a případnému vymáhání jízdného a přirážky k němu. Vzhledem k tomu, že jak uvádíte, občanský průkaz jste s sebou měla a průvodčí jste ho nabízela, a Vámi popsaná situace může být posuzována jako zdraví či bezpečnost ohrožující, lze postup průvodčí považovat za nepřiměřený.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Cestování a dovolená Spotřebitelská poradna dTest