Digitalni fotoaparaty

Spotřebitelský dotaz

Dobry den,
stojim pred vyberem kompaktniho digitalniho fotoaparatu. Trochu me zaskocil Vas test, kde uvadite, ze je spise na skodu vetsi rozliseni.
Bohuzel se do Vaseho testu nedostal Canon Ixus (70-90).
Rozhoduji se mezi 70 a 85, cena i funkce jsou temer stejne, jen to rozliseni je rozdilne o temer 2Mpix.
Opravdu to muze zhorsit kvalitu snimku bezneho uzivatele?

Dekuji Kalupek

Doporučení časopisu dTest

Kvalita snímků se bohužel u kompaktních fotoaparátů s narůstajícím rozlišením snižuje. Je to dáno výpočetní náročností snímků a limitovanou velikostí senzorů, kdy se na menší plochu musí vejít více pixelů. Výsledkem jsou snímky, které mají velký šum (fotoaparáty se ho snaží zpětně potlačit), horší kontrast i ostrost. Právě na řadě fotoaparátů Canon Ixus to lze demonstrovat: hodnocení kvality obrazu u modelu Ixus 55 (5 MPx) bylo uspokojivé (2,7). U modelů Ixus 65 (6 MPx) uspokojivé (2,8), stejně jako Ixus 70 (9 MPx). Modely Ixus 80 (9 MPx) a 90 (9,5 MPx) pak mají hodnocení kvality obrazu uspokojivé (3,1 a 3,0). Zhoršující kvalita snímků se vzrůstajícím rozlišením je zde zjevná.

Pokud se rozhodujete mezi fotoaparáty této řady, lze Vám doporučit Canon Ixus 55, který má sice nejmenší rozlišení (ale stále pro běžného uživatele více než dostatečné), kvalita jeho snímků je lepší než u jakéhokoliv novějšího modelu. Rozdíl v ceně je přitom přes dva tisíce korun ve prospěch lepšího modelu.