Daň při převodu nemovitosti

Spotřebitelský dotaz

V roce 2009 jsme kupovali byt, veškeré podklady za nás vyřizovala realitka. Vše vypadalo v pohodě, v roce 2014 jsme refinancovali. Při vypracování odhadu se zjistilo, že jednu část v katastru se smlouvou a vkladem na katastr zapomnělo převést. Realitka udělala darovací smlouvu, a tou se zbývající nemovitost převedla. Minulý týden se ozval finanční úřad s tím, že budu muset doplatit daň, jelikož paní, co mi pozemek darovala, se mnou není v příbuzenském stavu. Vím, že smlouvy jsem podepisoval já, ale realitka si za vše brala peníze. Je nějaká šance, že tu daň za mne bude platit ona? Na FÚ mi říkali, že do ceny 15000 Kč se žádná daň neplatí.

Doporučení časopisu dTest

Při koupi nemovitosti se platí daň z převodu nemovitých věcí, tuto daň platí prodávající, nedohodnou-li se prodávající s kupujícím jinak. Z Vašeho dotazu není jasné, kdo původně daň z nabytí nemovité věci platil. Taková daň činí 4 % ze základu daně (ze sjednané ceny).

Pokud Vašemu dotazu správně rozumíme, pak došlo k situaci, kdy nebyla převedena v rámci kupní smlouvy, o kterou se starala realitní kancelář, celá nemovitost. V důsledku toho o pár let později Vám realitní kancelář převedla zbytek nemovitosti, ale již se nejednalo o kupní smlouvu, ale o smlouvu darovací. V takovém případě se platí daň z příjmu fyzických osob ve výši 15 % z ceny určené podle zvláštního právního předpisu o oceňování majetku ke dni nabytí. Jelikož se Vám tedy původně měla převést celá nemovitost a nepřevedla, jsou teď daně vypočítávány jiným způsobem.

Pokud se jedná o tuto situaci, pak jelikož veškeré podklady vyřizovala realitní kancelář, je nejspíše její chybou, že nebyla převedena v katastru celá nemovitost. Proto by také měla nést následky odpovědnosti za své jednání. Jelikož nemáme všechny informace, nelze přesně říci, zda a o kolik je daň nyní vyšší než původní. Jestliže by vznikla nějaká škoda, jednalo by se o rozdíl v částce, kterou byste platil původně za celou nemovitost a částce, kterou budete platit za převedení zbytku nemovitosti. Doporučujeme upozornit realitní kancelář na její chybu a na možný vznik škody. Do budoucna také doporučujeme při nakládání s nemovitostí si vše zkontrolovat v katastru nemovitostí. Nahlížení do katastru nemovitostí je veřejně dostupné na http://nahlizenidokn.cuzk.cz/.

To znamená, že daň budete muset jako poplatník podle zákona zaplatit, po realitní kanceláři však tuto částku můžete požadovat z titulu náhrady škody.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Služby související s bydlením (mj. energie) Spotřebitelská poradna dTest