Chladnička Fagor 1FC-47

Spotřebitelský dotaz

Dvůr Králové nad Labem 25.7.2010

Vážená redakce,

jsem Vaším čtenářem a předplatitelem časopisu Test a proto Vás žádám o odpovědi na několik otázek :

- v jakých intervalech probíhá testování např. chladniček, když poslední proběhlo v 9/2009 ( kdy bude např. další )
- proč není v testu hodnocení chladničky Fagor ?
- podle jakého klíče se vybírají výrobky na testování ?

Jsme majiteli chladničky Fagor 1FC-47 6 let a jejíž pořizovací cena byla 18.000 Kč což není úplně málá částka a poslední rok máme stále problémy. Střídavě chladí a mrazí víc nebo míň a nejde nastavit požadovaná výsledná teplota. Na tuto značku chladniček je velmi špatně zajištěn servis, což jsme při nákupu nemohli tušit. Při tel. dotazu přímo na ústředí v Praze na tel. 296 325 964 dne 23.7.2010 mě paní Policová odkázala na jejich zastoupení autorizovaný servis tzv. Absolut Dobruška s tím, že oni na ústředí jsou jen dovozci a že servis zajišťuje Dobruška. Sdělil jsem paní Policové, že se vyvazují z odpovědnosti, avšak paní stále dokola papouškovala, že jsou jen dovozci a že servis pro ně zajišťuje někdo jiný a žádnou jinou odpověď jsem z ní nedostal. V Dobrušce mi řekli, že servis sice zajišťují, avšak ne na chladničky ale na nějaké mechaniky a že chlazení pro ně zajišťuje další zastoupení v Trutnově pan Popovský. Ten však shodou okolností u nás už prováděl zjištění před rokem, přislíbil opravu a víc se neozval až nyní, kdy jsem se k němu paradoxně zase složitě dostal. Přislíbil návštěvu ale hned konstatoval, že s touto značkou jsou jen velké problémy a že tuto značku nerad opravuje. Vzhledem k této skutečnosti by bylo nanejvýš dobré se spojit a zveřejňovat všechny neseriozní značky a varovat před nimi všechny slušné a poctivé lidi.
Možná by nebylo úplně od věci, kdyby se při testování výrobků přihlédlo i na informaci o zajištění následného pozáručního servisu, i toto je docela důležité a zejména u chladniček, kdy v horkém létu je rychlost a kvalita servisu rozhodující, neboť asi málokdo má v záloze další chladničku pro takové případy.

Předem děkuji za odpovědi na moje otázky.

S úctou Josef Albrecht

Doporučení časopisu dTest

Kombinované chladničky patří mezi finančně nejnáročnější testy. Nelze je tedy testovat v nějakých pravidelnějších intervalech. Náklad spojený s otestováním jednoho výrobku činí téměř 80 tisíc Kč (bez zahrnutí nákupní ceny). Před vlastním nákupem výrobků probíhají průzkumy, které se zaměřují mimo jiné na nejvíce prodávané značky daného sortimentu.

Důležité je uvědomit si, že výrobci a dovozci nejsou povinni zajišťovat záruční a pozáruční servis (žádná taková zakonná povinnost neexistuje). Spotřebitel by se tedy při nákupu měl vždy ptát jak po záručním, tak pozáručním servisu, avšak nikdy by se neměl spokojit pouze s ústní odpovědí prodávajícího. Seriozní firmy uvádějí seznamy servisů buď přímo v návodech, nebo jako součást záručního listu.