Balando - odstoupení od smlouvy

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
bohužel jsem se nechala nalákat na e-shopu Balando na prima cenu výrobku, který je těžko k sehnání a když je, tak za vyšší cenu. Poté mi přišel email, kde je potvrzená platba a k tomu super sleva na další nákup. Hned mě to nenapadlo, ale v obchodě "kupodivu" měli i to, co jsem také sháněla, a tak jsem to s uvedenou slevou opět zakoupila v internetovém obchodě Balando.cz. Nicméně mi přišlo pár věcí v obchodě podivných. Začala jsem nad tím přemýšlet a až třetí den jsem si na internetu našla, co je to za "obchod"!
Existuje nějaká možnost zrušit již zaplacenou objednávku ještě před dodáním zboží?
Děkuji za odpověď.

Doporučení časopisu dTest

Pakliže jste zboží kupovala pomocí kreditní karty a ne bankovním převodem, tak můžete zkusit kontaktovat Vaší banku, a zeptat se zda-li má dostupnou službu "chargeback". Pokud ano, tak je Vám banka schopna vrátit finanční prostředky, které jste podnikateli poslala.

Nejprve však musíte odstoupit od smlouvy. Na odstoupení od smlouvy máte dle § 1829 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník, lhůtu 14 dní od převzetí zboží. Z odůvodnění směrnice č. 2011/83/EU bodu č. 40 pak plyne, že odstoupení od smlouvy můžete učinit i před převzetím zboží.

Co se týče formy odstoupení od smlouvy, je potřeba, aby obsahovalo Vaše identifikační udaje a identifikační údaje podnikatele, u kterého jste zboží zakoupil. Dále jasné označení, že se jedná o odstoupení od smlouvy a co nejbližší popis zboží či smlouvy, od které je odstupováno tak, aby bylo možné je identifikovat. Odstoupení může obsahovat také odkazy na ustanovení zákona, ze kterých vycházíte.

Odstoupení od smlouvy je vůči druhé straně účinné, jakmile jí odstoupení došlo. Nicméně dle ustanovení § 573 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen "OZ") platí tzv. domněnka doby dojití. Tedy, má se za to, že třetí den od odeslání je doručeno. Tuto domněnku by druhá strana tedy musela prokazatelně vyvrátit. Pakliže však došlo ke zmaření převzetí ze strany prodávajícího, pak jde tato skutečnost k jeho tíži a nemůže se tímto způsobem zprostit povinností, které mu Vaším odstoupením od smlouvy vznikají.

Po odstoupení od kupní smlouvy má podnikatel povinnost vrátit finační prostředky, a to do 14 dní od doručení odstoupení od smlouvy. Pakliže by Vám podnikatel finanční prostředky nevrátil, doporučujeme odeslat výzvu k vydání bezdůvodného obohacení dle § 2991 zákona č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník.

V případě, že by se Vám spor s podnikatelem nepodařilo vyřešit smírně, doporučujeme věc řešit na stížnostním portálu VašeStížnosti.cz (na www.vasestiznosti.cz), kde dTest zdarma zprostředkovává dosažení dohody mezi spotřebiteli a podnikateli ve sporech, které by jinak hrozily eskalací do podoby soudní pře. Také se můžete obrátit na Českou obchodní inspekci, která zajišťuje mimosoudní řešení sporů (ADR) www.coi.cz/informace-o-adr/

V obou případech se jedná o zprostředkování dosažení dohody mezi spotřebiteli a podnikateli ve sporech, a to za účelem předcházení finančně a časově náročných soudních pří. ADR České obchodní inspekce je zajišťováno ze zákona, přičemž se jedná o dozorový orgán a podnikatel by tedy měl být motivován záležitost řešit, ovšem řešení případu je neveřejné. Zatímco stížnostní služba VašeStížnosti.cz je provozována veřejně a není pod záštitou státu. Veřejnost zaručuje efektivní potrestání daného podnikatele zejména z hlediska veřejného mínění.

Obě mimosoudní řízení jsou pro spotřebitele bezplatná.

Pokud by přesto nedošlo k řešení situace, je možné dále řešit záležitost již jen soudní cestou.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest