Auto, které neprošlo evidenční kontrolou

Spotřebitelský dotaz

Dobry den, chtel bych se zeptat: kdyz auto neprojde evidencni kontrolou, muzu odstoupit od kupni smlouvy?

Doporučení časopisu dTest

Vzhledem k tomu, že z Vašeho dotazu není patrné, zda jste smlouvu uzavřel jako spotřebitel, nebo jako podnikatel na IČO, budeme dále vycházet z toho, že jde o spotřebitelský právní vztah.

Za situace, kdy jste si pořídil automobil, který neprošel evidenční kontrolou, můžete uplatnit reklamaci podle ustanovení § 2169 odst. 1 občanského zákoníku. Podle zmíněného ustanovení můžete požadovat bezplatnou opravu nebo výměnu automobilu za automobil bez vad. Jestliže Vám podnikatel ani v jedné z těchto variant nebude schopen vyhovět, můžete podat odstoupení od smlouvy a požadovat vrácení peněz. Vedle toho můžete rovněž žádat přiměřenou slevu z kupní ceny.

V případě sporu s prodejcem se můžete obrátit na dozorový orgán, kterým je Česká obchodní inspekce, která provozuje bezplatné řízení o mimosoudním řešení sporů. Na základě prošetření Vaší záležitosti vydá stanovisko, kterým by se prodejce měl řídit.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest