Databáze nebezpečných výrobků

Plyšový pták s přísavkami

tukan_s_prisavkami

Plyšová hračka – pták, svým vzhledem připomíná exotického tukana. Je zhotoven z plyšového úpletu v kombinaci černé a bílé barvy, má žlutý zobák, modré oči a nohy. Na temeni hlavy je všita bílá šňůrka, na které je navlečena přísavka z průhledného plastu o průměru cca 27 mm.

Hračka nebyla při prodeji žádným způsobem označena a také jakékoliv identifikační údaje a informace pro spotřebitele chyběly.

Kategorie Děti - Hračky a zábav. předměty
Riziko Udušení
Nebezpečí

V průběhu zkoušky tahem se uvolnila přísavka spolu se šňůrkou a z hračky se oddělila nebezpečná malá část. Tato přísavka, zhotovená z pružného plastu, prošla zkušební šablonou (definovanou ve výše uvedené normě), což představuje pro malé dítě reálné nebezpečí, že může tuto součást vdechnout či spolknout. Je tedy pravděpodobné, že pokud se při hře s hračkou průhledná plastová přísavka uvolní, může dojít k následnému ohrožení zdraví dítěte po požití či vdechnutí této malé části.

Rozpor s

Dle zkušebního protokolu hračka nesplnila technické požadavky nařízení vlády na hračky (NV č. 86/2011 Sb.), neboť nevyhověla požadavkům na bezpečnost konkretizovaným v příslušné technické normě (ČSN EN 71-1:2011 + A3:2014 v článcích 5.1 – Obecné požadavky a 5.13 – Přísavky).

Země záchytu Ohlašující: Česká republika
Opatření přijatá v ohlašující zemi

Česká inspekce uložila kontrolovaným subjektům zákaz další distribuce a také stažení této hračky s přísavkou, plyšového ptáka z distribuce, aby zamezila dalšímu výskytu totožných rizikových výrobků, které nesplňují technické požadavky na hračky, na trhu. Po zpracování kompletní dokumentace postoupila ČOI veškeré dostupné informace o hračkách do systému RAPEX.

Datum publikace 06.10.2015
Zdroj: ČOI

Zpět do databáze nebezpečných výrobků

Diskuze

Viděli jste tento výrobek někde v obchodě? Nebo ho snad dokonce máte doma? Podělte se o své postřehy a zkušenosti.

Přidat komentář do diskuze

Přihlásit