Databáze nebezpečných výrobků

Plastové chrastítko

Chrastitko_plastove_1 Chrastitko_plastove_3

Na bílém plastovém pásku ve tvaru náramku je připevněno šest barevných rolniček zhotovených z tvrdého plastu. Do těchto barevných plastových kuliček jsou vloženy vždy dvě menší kovové kuličky. Konce ohebného plastového pásku je možné sepnout a vytvořit tak náramek o různé velikosti obvodu.

Na výrobku nejsou uvedeny žádné identifikační údaje.

Kategorie Děti - Hračky a zábav. předměty
Riziko Pořezání, udušení
Nebezpečí

Při provedení zkoušky rázem se kuličky na náramku rozlámaly na malé ostré části. Při provedení zkoušky tahem se kuličky na náramku a otočné čepy, které držely kuličky vpůvodní poloze, od náramku odpojily. Síla, při které došlo k uvolnění jednotlivých částí, se pohybovala od 9,7 N do 41,1 N. Tyto uvolněné díly jsou malými částmi, které zcela zapadnou do zkušebního válce (obr. 3).

Pokud se při hře nebo jiné manipulaci z chrastítka uvolní jednotlivé malé části, může nastat situace, při níž je v ohrožení zdraví dítěte, a to požitím či vdechnutím těchto malých částí. O ostré hrany, které vzniknou při rozlomení kuliček z křehkého plastu, se může dítě rovněž nejen poškrábat, ale i pořezat.

Rozpor s

Dle zkušebního protokolu hračka nesplnila požadavky příslušného nařízení vlády, protože nevyhověla požadavkům na bezpečnost konkretizovaným v platné technické normě (ČSN EN 71-1:2011 + A3:2014 v článcích 4.8 – Hroty a kovové dráty, 5.1 – Všeobecné požadavky, 5.8 – Tvar a velikost určitých hraček a 5.10 – Malé koule).

Země záchytu Ohlašující: Česká republika
Opatření přijatá v ohlašující zemi

Česká obchodní inspekce uložila prodejci těchto hraček ochranné opatření, kterým je zákaz distribuce a stažení výrobku z distribuce. Veškeré informace o chrastítkách byly zveřejněny v databázi RAPEX pod číslem INFO/0169/15.

Datum publikace 12.10.2015
Zdroj: ČOI

Zpět do databáze nebezpečných výrobků

Diskuze

Viděli jste tento výrobek někde v obchodě? Nebo ho snad dokonce máte doma? Podělte se o své postřehy a zkušenosti.

Přidat komentář do diskuze

Přihlásit