Jak vybrat jerky

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 31.10.2022

Jerky – neboli sušené ochucené maso – mají sloužit především jako skladný, snadno přenosný zdroj bílkovin. Oblibu proto nacházejí zejména mezi turisty a sportovci obecně. Obsah bílkovin je jedním z hlavních údajů, kterým by se při výběru měla věnovat pozornost. Najdete je snadno jako součást tabulky výživových hodnot. Obsah bílkovin může dosahovat až 60 % a čím více jich výrobek slibuje, tím lépe.

V nutriční tabulce si pak všímejte i obsahu soli. Jerky se vyrábí tak, že se maso marinuje a poté vysuší. Během sušení se asi 2,5krát sníží jeho hmotnost. Vysušení zároveň zakoncentruje všechny složky masa, včetně soli. Ve 100 g jerky proto můžete počítat asi se 4,5 g soli, což představuje 75 % doporučené denní dávky soli pro dospělé. Doporučujeme proto vybírat méně slané výrobky, případně jíst jerky po menších porcích.

Důležitým parametrem kvality je samozřejmě i celkové složení. Při výběru se vyplatí sledovat obsah masa ve výrobku a upřednostňovat ty více masové. Připomínáme, že u tohoto typu masných výrobků se obsah masa uvádí jako množství použité pro výrobu 100 g hotového produktu. Složení jerky může být velmi různorodé. Na trhu najdeme výrobky obsahující pouze maso a sůl, vedle nich však existují i ty s celou řadou dalších ochucujících ingrediencí. Obecně se přikláníme k co nejjednoduššímu složení. Na druhou stranu náš test ukázal zajímavou souvislost: jerky deklarující ve složení použití octa se mnohem příjemněji žvýkají.

Navzdory tomu, že sušené maso na obalech slibuje poměrně dlouhou trvanlivost, je doporučujeme po otevření obalu co nejdříve sníst. Vysušené maso totiž snadno absorbuje vzdušnou vlhkost, což snižuje jeho odolnost proti plísním a kažení obecně.

Databáze testovaných výrobků

Hovězí jerky (11 výrobků)
poslední aktualizace: 3.11.2022


Přihlásit