Jak vybrat konzervovaná rajčata

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 4.5.2022

Rajčata v plechovce máme spojena především s italskou kuchyní, kde se používají pro přípravu různých omáček k těstovinám nebo pizze. České předpisy na zavařená rajčata zatím nekladou žádné speciální požadavky.

V obchodech se můžeme setkat se třemi hlavními úpravami. První z nich jsou loupaná celá rajčata (pomodori pelati) a jde o rajčata v celku zalitá rajčatovou šťávou. Dalším druhem jsou loupaná krájená rajčata (polpa di pomodoro),v tomto případěse jedná o kousky rajčat v rajčatové šťávě. Posledním typem výrobku jsou pasírovaná rajčata (passata di pomodoro),což je rajčatové pyré. Od rajského protlaku se liší tím, že je téměř nezahuštěné a odpovídá spíše pasírovaným čerstvým rajčatům.

Většina výrobků tohoto typu jsou neochucené konzervy, pouze do některých se přidává sůl. Informaci o přídavku soli naleznete v seznamu složek. Pozorní však buďte vůči výrobkům, které na etiketě zobrazují například bazalku. V Itálii se totiž prodávají i ochucená konzervovaná rajčata (často pasírovaná) a je možné, že by se již ochucený polotovar do vašich plánů nehodil. Informaci o všech ochucujících přísadách najdete opět v seznamu ingrediencí.

Plechovky s rajčaty mívají obvykle velmi dlouhou trvanlivost, často označenou pouze měsícem a rokem. Znamená to, že výrobek vydrží nejméně až do posledního dne uvedeného měsíce. Při skladování ve vhodných podmínkách – suchu, mimo přímé sluneční záření a dál od zdrojů tepla – však obsah může vydržet i mnohem déle. V každém případě ovšem doporučujeme před použitím „prošlé“ konzervy obsah nejprve prohlédnout a očichat. Pokud smysly neodhalí nic podezřelého, není důvod rajčata nepoužít.

Databáze testovaných výrobků

Konzervovaná rajčata (11 výrobků)
poslední aktualizace: 5.5.2022


Přihlásit