TEST: Videokamery s vysokým rozlišením vedou

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Vydáno: 17.12.2009   

Digitální videokamery natáčející v režimu vysokého rozlišení zobrazí až pětkrát více detailů než modely se standardním rozlišením. Nejlepší kamery v testu stojí přes třicet tisíc korun, dobrou kameru lze ale pořídit již za třetinu. Časopis TEST v aktuálním vydání a na internetu přináší nové výsledky 50 testovaných přístrojů.
Digitální videokamera patří k hodnotnějším vánočním dárkům pro celou rodinu. Proto je při jejím výběru obzvláště dbát na kvalitu. V případě videokamery je nejdůležitější kvalita pořízených záznamů, ale i kvalita zvuku, pohodlnost obsluhy a výdrž baterie. Zásadním kritériem pro výběr je vedle rozlišení kamery zejména záznamové médium. To ovlivňuje cenu i možnosti využití kamery.

Největší pohodlí, co se záznamu týče, nabízí kamery s pevným diskem. Podle kapacity a kvality záznamu na ně lze natočit až několik desítek hodin záznamu. V provozu vydrží ty nejlepší pouze asi dvě hodiny. „Výdrž baterií je i pro ty nejlepší kamery limitující, je třeba mít vždy po ruce náhradní baterii nebo zdroj napájení,“ upozorňuje Václav Beneš, redaktor časopisu TEST. Kamery s pevným diskem, zejména ty s vysokým rozlišením patří mezi nejdražší. 

V současné době jsou velmi populární kamery zaznamenávající video na paměťové karty, Nabízí menší rozměry, větší výdrž baterie díky absenci mechanického disku a také nižší cenu. Jejich omezením je ovšem kapacita paměťové karty, která postačí jen na několik desítek minut záznamu. „Nutnost pořízení drahé paměťové karty s vysokou kapacitou může poněkud zkazit radost z nákupu levnější kompaktní kamery,“ konstatuje Václav Beneš. I mezi modely na paměťové karty byly nejlepší kamery s vysokým rozlišením. Naproti tomu pouze tři kamery z této kategorie, které natáčejí ve standardním rozlišení, získaly celkové hodnocení »dobře«. 

Kamery, které se prodávají již jen okrajově, pracují s DVD disky nebo mini-DV kazetami. Jejich nevýhodou je kromě nedostatků spojených s mechanickými částmi a nízkou kapacitou v případě DVD záznamu také horší kvalita záznamu. Jediná testovaná kamera s vysokým rozlišením na mini-DV kazety získala známku uspokojivě. Ostatní testované přístroje na DVD a mini-DV natáčejí v režimu standardního rozlišení a obdržely nelichotivou známku »dostatečně«, čímž se řadí mezi nejhorší testované přístroje.

Test digitálních videokamer vychází v prosincovém vydání časopisu TEST a v rozšířené podobě na www.dtest.cz. Kromě testu videokamer vychází v prosincovém vydání také test dětských postýlek, digitálních fotoaparátů a srovnání nabídky stavebního spoření.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2008 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 8068 výrobcích, varovalo před 481 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 503 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.


Přihlásit