Test tlakových hrnců 2021

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2021

Tlakový hrnec je v kuchyni skvělým pomocníkem, který dokáže výrazně zrychlit přípravu pokrmů a poradí si s tuhým masem i tvrdými luštěninami. Ušetříte s ním čas i energii a vařit v něm zvládnou také začátečníci. Technologický pokrok navíc neminul ani papiňáky a při správné péči se dnes již nemusíte obávat výbuchů či neovladatelných úniků páry. V laboratoři prošlo zkouškami bezpečnosti bez zaváhání všech 13 testovaných hrnců. Výsledky ostatních zkoušek se ale bez škraloupů neobešly.

Papiňák využívá toho, že se při rostoucím tlaku zvyšuje také bod varu. Tekutiny v těsně uzavřeném a zajištěném hrnci dosahují vlivem tlaku hromadící se páry vyšších teplot a příprava pokrmů se tak výrazně zrychluje. Proto jsou tyto hrnce využívány zejména k vaření masa, vývarů či tvrdých luštěnin.

Tlakové hrnce jsou dostupné v řadě provedení a rozměrů. Jejich cena se pohybuje v širokém rozpětí. Z tisícikoruny se může vyšplhat až na osm nebo i deset tisíc. Na trhu seženete menší hrnce s objemem již od 2,5 litru, ty ale postačí maximálně pro dvojici. Pro rodinu doporučujeme hrnec s objemem alespoň 5 litrů. Papiňák totiž můžete naplnit pouze do dvou třetin jeho celkového objemu.

Do laboratoře jsme poslali 13 papiňáků s objemem 6 litrů a podrobili jsme je zkouškám přípravy pokrmů, obsluhy, bezpečnosti, spotřeby energie a kvality zpracování. Celkové hodnocení testu tlakových hrnců dopadlo poměrně vyrovnaně, při bližším zkoumání výsledků ale z pod pokliček koukají rozdíly.

Nejdůležitější byla zkouška vaření, při níž jsme zjišťovali, které hrnce obstojí v přípravě dušeného hovězího masa se zeleninou a také fazolí. A rozdíly byly značné. Nejlepší modely předvedly měkké a šťavnaté maso, rovnoměrně uvařenou zeleninu a hustou omáčku s bohatou chutí i barvou. U slabších výkonů nás pak zklamalo tužší maso a připáleniny na dně. U fazolí byla rozhodující konzistence, která se ne všem povedla.

Více informací a kompletní výsledky najdete v aktuálním testu.


Testované výrobky - tlakové hrnce (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Tlakové hrnce (13 výrobků)
poslední aktualizace: 29.4.2021


Přihlásit