Test zubních past 2021

Sdílejte

Publikováno v časopise 2/2021

Pravidelné čištění zubů patří mezi základní hygienické návyky, které nám jsou vštěpovány od dětství. Kromě kartáčku, správné techniky a frekvence čištění může k ochraně před zubním kazem přispět i zubní pasta. Do laboratoře jsme odeslali 14 vzorků a zjišťovali u nich obsah fluoridu, míru obrušování skloviny a účinnost čištění. Panel dobrovolníků potom pasty otestoval v praxi. Čtveřice přípravků přesáhla maximální povolené množství fluoridu, stejně početná skupina pak výrazněji obrušuje sklovinu.

Samotnou zubní pastu nelze vnímat jako zázračný přípravek, jehož používání nám zaručí zdravé zuby a dásně. Základním kamenem ústní hygieny by měla být pravidelnost, dodržování správné techniky i délky čištění zubů a vhodně zvolený kartáček, mezizubní kartáček nebo dentální nit. O pravidelných návštěvách zubního lékaře či dentální hygieny ani nemluvě.

Přesto i výběrem pasty můžeme přispět ke zkvalitnění péče o zuby a dásně. Jaký typ jsme do aktuálního testu zahrnuli? Naše volba padla na takzvané univerzální zubní pasty. Jedná se o přípravky s fluoridem určené dospělým, které mají v názvu často výrazy jako kompletní ochrana nebo zmiňují ochranu před zubním kazem. V otestované sestavě nenajdete speciální přípravky pečující o citlivé zuby, krvácející dásně nebo pasty slibující bělicí efekt. Všechny přípravky se prodávají v tubě a jsou běžně k dostání v supermarketech či drogériích.

Fluorid se v pastách objevuje pod různým označením – evropská legislativa povoluje 20 variací sloučenin – a jeho hlavní úkol je zabraňovat tvorbě zubního kazu. V námi otestovaných pastách se nejčastěji vyskytuje fluorid sodný, setkali jsme se však také s olaflurem, fluoridem cínatým a monofluorofosforečnanem sodným neboli monofluorfosfátem. Ačkoliv se na trhu objevují i zubní pasty bez fluoridu, jež nejčastěji reprezentují zástupci přírodní kosmetiky, stále převládají přípravky, které ho obsahují. Pokud vás zajímá názor odborníků, více se dočtete v rozhovoru, jež uvádíme na webu v samostatném článku Péče o chrup.

Jakým disciplínám jsme pasty v laboratoři podrobili? První soubor zkoušek se odehrával v laboratoři a zjednodušeně řečeno zjišťoval, jakou ochranu a péči pasty zubům poskytují. K druhé části jsme si přizvali panel dobrovolníků, kteří pasty posuzovali subjektivně z hlediska jejich kosmetických vlastností (vzhledu, konzistence, příchuti, pěny atd.). Nakonec jsme výrobky hodnotili z hlediska obalu – zajímalo nás, zda na něm výrobci uvádějí všechny informace, jež jim evropské nařízení č. 1223/2009 o kosmetických přípravcích ukládá. Všímali jsme si i složení uvedeného v INCI listu, které se spolu s posouzením ekologičnosti obalu promítlo do hodnocení dopadu na životní prostředí.


Testované výrobky - zubní pasty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Zubní pasty (14 výrobků)
poslední aktualizace: 28.1.2021


Přihlásit