Test tyčových mixérů 2020

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2020

Kuchyňský pomocník, který nezabere příliš místa. V základní verzi mixuje, podle přibaleného příslušenství také seká, strouhá nebo šlehá. Do laboratoře jsme odeslali 25 zástupců tyčových mixérů a vyzkoušeli jejich funkce. Pozornost jsme věnovali také snadnosti obsluhy, hlučnosti provozu nebo kvalitě zpracování. Několik otestovaných modelů v laboratorní kuchyni neobstálo, čtyři přístroje pak neuspěly v zátěžovém testu.

Do testu tyčových mixérů jsme zařadili 13 značek – na své si přijdou fanoušci české i světové produkce. V aktuální sestavě najdete přístroje se širokým rozpětím maximálního příkonu, který se pohybuje od 200 do 1200 wattů. Dva modely jsou dodávány bez jakéhokoliv příslušenství, u ostatních pak v balení najdete většinou alespoň mixovací nádobu. Přístroje s multifunkčním využitím disponují ještě sekáčkem, šlehací metlou, případně dalšími nástavci.

Všechny modely se utkaly ve zkouškách prověřujících kvalitu, rychlost a rovnoměrnost mixování vybraných potravin – připravovali jsme s nimi dětskou výživu, majonézu, těsto na palačinky nebo smoothie. Tyčové mixéry s potřebným příslušenstvím (sekáčkem a šlehací metlou) absolvovaly i další disciplíny. Sekali jsme trojici ingrediencí (cibuli, bylinky a ořechy), vytvářeli „kuchařské evergreeny“, jakými jsou šlehačka nebo sníh z vaječných bílků, či krájeli brambory nebo připravovali bramborovou kaši.

Vždy jsme dodržovali stejnou recepturu (detailní soupis najdete v sekci Jak testujeme) a řídili se pokyny výrobce, jež jsou uvedeny v manuálu. V souladu s nimi jsme použili doporučený nástavec či čepel, nastavili rychlostní stupeň a stanovili délku přípravy. Pro úplnost dodejme, že jsme přístrojům s více nástavci čistě za bohatší výbavu žádné body navíc nepřidávali. Zajímalo nás pouze to, jak si s jednotlivými surovinami poradí.

Kromě stěžejní zkoušky jednotlivých funkcí, jež se do celkového hodnocení promítla nejvíce, jsme vyzkoušeli také snadnost obsluhy a posoudili hlučnost i kvalitu konstrukčního zpracování. Zkontrolovali jsme také elektrickou bezpečnost a na konec provedli zátěžový test – právě na něm, si čtveřice přístrojů vylámala zuby (dva z nich zkoušku vůbec nedokončily).

Náš test opět ukázal, že dražší výrobek nemusí být nutně také kvalitnější. Stejně tak není radno řídit se při výběru tyčového mixéru pouze množstvím dodávaného příslušenství.  Pokud hledáte kuchyňského pomocníka, na nějž je spoleh, před samotnou koupí doporučujeme nahlédnout do výsledků našeho testu. Nebudete se tak muset bát, že při výběru šlápnete vedle.


Testované výrobky - tyčové mixéry (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Tyčové mixéry (79 výrobků)
poslední aktualizace: 9.11.2021


Přihlásit