OLED displeje budoucnost plochých televizorů

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 28.9.2009   

Představuje možnou budoucnost, která nahradí LCD i plazmové displeje. Můžete si ji koupit i vy. Budete ovšem muset sáhnout hodně hluboko do kapsy a nezískáte víc než jen malinký televizor s nezvyklou konstrukcí. Řeč je o Sony XEL-1, prvním komerčně prodávaném televizoru pracujícím s displejem z takzvaných organických LED diod. Otestovali jsme tento televizor pro vás, abyste viděli, co lze za cenu okolo sta tisíc korun získat a také to, jak vypadá možný nástupce dnešní LCD a plazmové technologie.

Sony XEL-1 jsme testovali podobně jako LCD nebo plazmové televizory, nicméně vzhledem k tomu, že jde o technickou zvláštnost, není hodnocení zcela srovnatelné. Proto jsme také tomuto výrobku neudělili žádnou známku.
Rozdíl oproti běžným televizorům je zjevný na první pohled. Obraz je velmi čistý a jasný. Kontrastní poměr displeje je přibližně třikrát vyšší, než je kontrastní poměr nejlepšího televizoru, který jsme kdy testovali. Reprodukce barev je velmi živá. Dojem kazí především nízké rozlišení displeje (960 x 540 Px, při velikosti obrazovky 28 cm), které má za následek ztrátu drobných detailů.
Další předností je velký zorný úhel. K úbytku kontrastu nedochází prakticky v žádném zorném úhlu.
Problematická je ovšem plynulost zobrazení pohybu. Při zobrazování pohyblivých scén se obraz chvěje. Zapnutí podpory plynulého pohybu dokáže problém vyřešit, ale ne zcela, někdy se začínají objevovat digitální čtverečky. Tedy stejné chyby, které nalézáme u běžných LCD a plazmových televizorů.
Problematická je i kvalita zvuku, což není u tak malého zařízení překvapivé. Pokulhává ale i zpracování televizního signálu.
Obsluha je pohodlná a je velmi podobná konceptu obsluhy u ostatních přístrojů značky Sony.
Spotřeba elektrické energie činila v provozu 30 W, což se zdá málo, avšak v poměru k velikosti obrazovky se jedná o velmi vysokou hodnotu.

Jak OLED displej funguje?

Displej OLED televizoru je tvořen diodami, které jsou vyplněny organickým materiálem. Každý obrazový bod obsahuje tři druhy materiálu. Organický materiál při průchodu elektrického proudu vyzařuje danou barvu – zelenou, modrou a červenou. Organický materiál září sám o sobě, displej tedy nepotřebuje podsvícení tak jako LCD nebo plazmové obrazovky a může díky tomu být velmi plochý.


Přihlásit