Jak vybrat papírové kapesníky

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2021 Obsah záříjového dTestu

Aktualizováno: 20.12.2019

Když udeří rýma, je potřeba vzít do vlastních rukou péči o nos a dutiny. Záleží jen na nás, co k tomu použijeme. Možností je celá řada.

Z testu vyplývá, že pevnost kapesníku je do značné míry ovlivněna gramáží papíru, tedy hmotností čtverce papíru o velikosti 1 m2. Méně už o pevnosti i savosti vypovídá počet vrstev ubrousku.

K výrobě kapesníčků se používá recyklovaného papíru nebo 100% celulózy, případně kombinace obou materiálů. Výroba recyklovaného výrobku představuje udržitelnější variantu výroby. Nejekologičtější variantu však představuje textilní kapesník, který vydrží mnoho let.

Vodítkem pro koupi papíru, který se vyrábí s ohledem na životní prostředí, mohou být ekologické certifikace.

PEFC je mezinárodní systém certifikace lesů, které používají standardy hospodaření podle PEFC. Hlavním cílem certifikace PEFC je zachování lesů a jejich rozšiřování spolu se zachováním zodpovědného přístupu k lesním ekosystémům a respektu k přírodě. Členy PEFC jsou vlastníci lesů, zpracovatelé dřeva a ostatní zájmové skupiny.

FSC (Forest Stewardship Council). Označuje environmentálně vhodné, sociálně přínosné a ekonomicky životaschopné lesní hospodaření. Cílem je pomoci ochraňovat ohrožené a zdevastované lesy. Jde o mezinárodní systém certifikace lesů a podniků, které dřevo z certifikovaných lesů zpracovávají.

Blue Angel (Der blaue Engel) je německá certifikace produktů a služeb, které splňují požadavky na přátelskost k životnímu prostředí. Značka Blue Angel je pionýrem mezi ekologickými značkami na světě, vznikla v roce 1978 a označuje asi 10 tisíc výrobků 80 kategorií. Jejím cílem je informovat spotřebitele o výrobcích, které jsou šetrné k přírodě. Při používání recyklovaných materiálů musí být jejich původní surovina certifikována FSC,

EU / Nordic Ecolabel je ochranná známka, jež patnáct let informuje spotřebitele o tom, kteří výrobci a obchodníci mají zodpovědný přístup k životnímu prostředí. Značka je udělována na základě odborných analýz, které posuzují vliv na životní prostředí v celém řetězci – od získávání primární suroviny až po jeho likvidaci. Podmínkou při používání primární suroviny k výrobě papíru je její certifikace FSC.

Databáze testovaných výrobků

Papírové kapesníky (16 výrobků)
poslední aktualizace: 30.12.2019


Přihlásit