Kuchyňské papírové utěrky z Lidlu a Billy

Obsah listopadového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 11/2021 Obsah listopadového dTestu

Vydáno: 25.12.2018   

Našemu drobnohledu tentokrát neunikly kuchyňské papírové utěrky. Testovali jsme je ve spolupráci s našimi zahraničními partnery, měli jsme tak možnost vidět rozdíly mezi výrobky některých značek prodávanými u nás a v jiných evropských zemích. Jak dopadly utěrky z Lidlu nebo z Billy? Jsou všude stejné, nebo je kvalita v česku jiná?

Kuchyňské papírové utěrky jsme testovali společně s našimi zahraničními partnery ze Slovinska, Rakouska, Finska a Švédska. Všechny spotřebitelské organizace nechaly shodně zaslat do laboratoře papírové utěrky Floralys z Lidlu, které jsou k dostání na tamějších trzích. Výsledky nepotěší zejména skeptiky. Utěrky z českého Lidlu vyšly z klání nejlépe.

Floralys z Česka obdržely dobré hodnocení a 62 % (0,25 eura/role), protože si vedly ve všech zkouškách dobře s výjimkou pevnosti, za kterou dostaly uspokojivou známku. Druhými v pořadí byly švédské utěrky (0,50 eura/role) s celkovým skóre 53 %. Zbytek zástupců této privátní značky si však odnesl pouze dostatečné hodnocení a 20 %, a to jen s odřenýma ušima.

Utěrkám Floralys ze Slovinska (0,42 eura/role), Finska (0,30 eura/role) a Rakouska (0,35 eura/role) ublížil až příliš bujný mikroživot, v případě posledních dvou i uvolňování chemických látek. Slovinské ani švédské byste také nejspíš nechtěli použít k mytí oken či leštění nerezových ploch, obojí ve zkoušce uvolňování papírových vláken pohořely. Připomeňme ještě, že papírová vlákna ulpívají na hladkém povrchu v podobě prachu.

Druhým výrobkem, který jsme měli možnost mezinárodně porovnat, byly utěrky z Billy. Výrobky značky Billa/Clever z rakouského obchodu dopadly v celkovém hodnocení uspokojivě (49 %, 0,33 eura/role), ty české si odnesly jen dostatečnou (25 %, 0,27 eura/role). Co do pevnosti byly jejich výsledky srovnatelné, stejně na tom byly i s „chlupacením“. Mikrobiologicky byly čistší české utěrky. Rakouské si ale za savost vysloužily uspokojivou známkou, české jsme v tomto ohledu ohodnotili nedostatečnou. Převedeno do řeči čísel, k vysušení 100 ml vody není zapotřebí tolik rakouských utěrek jako českých, a i cena je proto relativně výrazně nižší (0,02 eura za vysušení 100 ml vody vs. 0,06 Kč/100 ml).

Jak dopadl test papírových utěrek?


Přihlásit