Na čem krájet?

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2020 Obsah únorového dTestu

Publikováno v časopise 8/2009

Mnohaleté spory o tom, jaký materiál je pro krájení potravin optimální, nemá a zřejmě ani nikdy mít nebude stoprocentní závěr. Dosavadní poznání spíše ukazuje na dřevo.
Volba dřeva jako materiálu pro bourání masa má historickou logiku. Podstatným argumentem pro dřevo byla nutnost mít pro porcování masa masivní, ale přitom poddajný materiál. Maso se porcovalo širokými sekerami i s kostmi, takže bylo nutné mít pod ním takový podklad, od kterého by se sekery neodrážely a který by byl zároveň dostatečně hutný a pevný. Podmínky splňovalo pouze dřevo.
Dnešní dřevěná prkénka jsou tak určitým pokračováním tradice, byť v současné době již většinou při domácí úpravě porcujeme maso bez kostí. Ve hře jsou prkénka skleněná či mramorová, jejich značnou nevýhodou je tvrdost – nože či jiné ostré nástroje se při stálém kontaktu s takovou podložkou tupí. Kromě dřevěných prkének jsou nejvíce rozšířená umělohmotná, o kterých se navíc říká, že se na nich nemohou množit některé nežádoucí mikroorganismy. Je tomu opravdu tak?

Přihlásit