Test sušených rajčat v oleji 2019

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2019

Sušená rajčata v oleji mohou budit dojem, že je lidé jedli odjakživa, a momentálně zažívají svůj velký návrat. Svět však po nich údajně začal šílet teprve před pár desítkami let, o nějakém comebacku tedy nemůže být řeč. Běžně jsou k dostání buď jenom sušená, nebo sušená a naložená v oleji. Právě ta druhá jmenovaná jsme nakoupili a poslali do laboratoře, abychom zjistili, jak chutnají i jestli neukrývají nežádoucí látky. Vedla si vesměs solidně. Vady na kráse spočívaly zejména v detekovaných ftalátech u použitého oleje a v pesticidech u rajčat.

Rajčata bezesporu patří mezi nejoblíbenější druhy zeleniny. Může za to sladká chuť i jejich široké využití – lze je jíst čerstvá, tepelně zpracovaná i konzervovaná. Jednu z možností, jak uchovat plody lilkovité rostliny Solanum lycopersicum i mimo sezónu, představuje sušení. Proto po našich dřívějších testech protlaků a kečupů přišla řada i na rajčatové křížaly.

Nakoupili jsme deset druhů sušených rajčat naložených v oleji a podrobili je senzorickému hodnocení, měření obsahu soli, mikrobiologickým zkouškám či analýzám zjišťujícím přítomnost ftalátů v oleji. Nezapomněli jsme ani na pesticidy a akurátnost informací na obalu. Další body k dobru jsme rajčatovým skleničkám připisovali za použití olivového oleje.


Testované výrobky - sušená rajčata v oleji (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Sušená rajčata v oleji (10 výrobků)
poslední aktualizace: 28.3.2019


Přihlásit