Test kuchyňských papírových utěrek 2019

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2019

Statistiky jsou neúprosné. Jasně ukazují, jak rychle jsme přivykli mít po ruce roli papírových utěrek. S jejich pomocí jsme se naučili řešit řadu lapálií – od prostého utírání rukou, dětských pus či psích loužiček přes balení svačin až po osušování potravin nebo mytí oken. Vybrat z dostupné nabídky utěrky, které se netrhají a dobře sají, ale může být běh na dlouhou trať. Proto jsme zvolili sprint a 18 balení podrobili zátěžovým zkouškám v laboratoři.

Papírové utěrky patří v lidských příbytcích k relativním nováčkům, své místo si však našly rychle. Za jejich objevem prý stojí, podobně jako u mnoha vynálezů, nedopatření. Vzešly údajně ze špatně nařezaných rolí toaletního papíru na začátku minulého století. Ve velkém se však začaly vyrábět teprve na počátku třicátých let v Americe.

K běžnému použití se ovšem do domácností dostaly až mnohem později. Utěrkový boom v Evropě zaznamenali výrobci ve druhé polovině devadesátých let. Z průzkumu, který si výrobci nechali ve stejné době zpracovat, vyplynulo, že pouze 27 % kuchyňských utěrek se používá v kontaktu s potravinami. Zbytek pak připadá na další čištění a utírání v domácnosti.

Podobné zjištění se potvrdilo i v naší současné facebookové anketě, ve které jsme se ptali, kde všude nachází utěrka uplatnění. Účastníci v ní uváděli, že je používají nejen v kuchyni při vaření a stolování, ale i při dalším „nekuchyňském“ úklidu. Dodejme ještě, že podle odborného obchodního měsíčníku Retail News Češi, potažmo průzkumu společnosti GfK, nakupujeme dvě třetiny utěrek pod privátními značkami obchodních řetězců.

Jakými zbraněmi jsou vybaveny dnešní utěrky? Lze se při výběru řídit spolehlivým vodítkem? Jsou mezi utěrkami rozdíly, nebo je jedno, kterou koupíte? Více se dozvíte v našem testu.


Testované výrobky - kuchyňské papírové utěrky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kuchyňské papírové utěrky (18 výrobků)
poslední aktualizace: 28.12.2018


Přihlásit