Časté otázky: Dětská odrážedla a odrážecí kola

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2018

Jsou odrážedla skutečně tím nejlepším, co můžete svým dětem v přípravě na jízdu na skutečném kole dopřát? A jakých chyb se rodiče i jejich ratolesti mohou při výběru nebo používání odrážedla dopouštět? Ptali jsme se odborníků z řad dětských fyzioterapeutů, kteří se péči o pohybový aparát nejmenších pacientů věnují řadu let.

Jaký máte názor na využití odrážedel či odrážecích kol při přípravě na výuku jízdy na kole?

Mgr. Jana Tůmová, Ph.D., Praha: Odrážedla či odrážecí kola jsou vhodná pro nácvik koordinace a rovnováhy, ale pouze v případě, že jsou používána krátkodobě, v řádech měsíců. Zdravějším pohybem je určitě jízda na kole se šlapkami, kde se dítě odráží přes patu.

PhDr. Petr Šifta, Ph.D., Liberec: Odrážedla jsou jakýsi předstupeň nasednutí na kolo, výuka rovnováhy, koordinace svalů dolních končetin. Nejsou však pro výuku jízdy na kole nutná a jedná se tak trochu o módní vliv či komerční faktor.

Jana Skalová, Plzeň: Když přijde ten správný čas, dítě se samo postaví. Později, když se posílí ve vědomí, že na to má, začne postupně i samo chodit. Napřed po rovině, později v terénu a ještě později začne zvládat i překážky jako jsou třeba schody. Na toto poznávání a zpevňování nejen svého fyzického těla, ale i rovnováhy a důvěry v sebe samo, potřebuje dostatek času. A nejstarším, staletími ověřeným způsobem, jak toto poznávání uskutečnit, je obyčejná chůze. Odrážedlo tento proces dítěti nedá a ve většině případů ho i naruší.

Mgr. Tomáš Zemánek, Frýdek Místek: Odrážedlo je velmi dobrou pomůckou pro získávání a vytváření si balančních strategií pro přípravu na budoucí jízdu na kole. Dítě si osvojuje základní mechanismy svalové koordinace, které mu umožní snáze ovládat dvoukolové prostředky. Tento vývoj souvisí s dozráváním centrálního nervového systému, zejména rovnovážného aparátu a zrakového analyzátoru. Vývoj osového orgánu (páteře) nebývá narušen, neboť děti ve věku okolo dvou až tří let jsou velmi pohyblivé a nejsou schopné sedět dlouhou dobu na jednom místě, natož systematicky se odrážet několik kilometrů. Nevhodný pak může být rozměr odrážedla, jeho šířka a výška. Špatné nastavení odrážedla může následně při dlouhodobém a častém užívání vést k odrážení se z vnitřní strany chodidel s vnitřní rotací v kyčli, což může při neideálním vývoji nohy podporovat rozvoj sekundárního, tedy získaného, plochonoží. Rovněž napřímení trupu velmi souvisí se správným nastavením výšky sedu a výšky řídítek. Je nutné zabezpečit, aby dítě nebylo shrbené a hlavu nemělo v záklonu. Kolenní klouby nesmějí být při odrážení výše než kyčelní a dolní končetiny by měly být mírně od sebe.

V kolika letech je podle Vás ideální zakoupit dítěti odrážedlo či odrážecí kolo a proč?

Mgr. Jana Tůmová, Ph.D., Praha: Odrážedla jsou pro děti vhodná od 18 měsíců, odrážecí kola rodiče nejčastěji pořizují dětem ve věku 2,5 až 3,5 let. Mezi třetím a čtvrtým rokem by děti měly přecházet na klasická kola se šlapkami. Po třetím roce už většinou zvládnou jízdu na kole bez postranních koleček. Dozrává totiž centrum rovnováhy.

PhDr. Petr Šifta, Ph.D., Liberec: Odrážedla jsou dobrá tak od 2 či 2,5 let. Vždy jen na chvíli, jízda je koordinačně dost složitá a dítě rychle unavuje.

Jana Skalová, Plzeň: Dokud odrážecí pomůcky nebyly na trhu, většina dětí se na kole naučila jezdit i bez nich. Jakýkoliv typ odrážedla je pro co možná nejlepší pohybový vývoj dítěte nevhodný, a to v jakémkoliv věku. Omlouvám se všem rodičům, kteří ho koupili v dobré vůli, ale je to pomůcka spíš pro ně. Dítě je rychlejší a zabaví se.

Mgr. Tomáš Zemánek, Frýdek-Místek: Možnost koupě odrážedla pro dítě je dána především rychlostí a kvalitou jeho motorického vývoje, nesouvisí tolik s věkem, ale se schopností samostatné chůze po nerovném povrchu a schopností zvládnout chůzi po schodech, kde využívá aktivitu odrazu podobnou jako při odrážení.

Jsou naopak děti, pro které nejsou odrážedla či odrážecí kola vhodná vůbec?

Mgr. Jana Tůmová, Ph.D., Praha: Odrážedla a odrážecí kola nejsou vhodná pro děti s vyšším napětím dolních končetin. Jsou to děti, které chodí po špičkách, dále děti, které takzvaně šmajdají (vtáčejí špičky dovnitř při chůzi), a děti, které si často stěžují na bolesti nohou. Na odrážedle totiž dochází k odrazu nohy přes špičku a tím snadno dojde k přetížení dolních končetin.

PhDr. Petr Šifta, Ph.D., Liberec: Na to je těžká odpověď – ve dvou, třech letech nemusí být řada motorických dysfunkcí ještě manifestována. Nejlepší je dítěti ukázat všechny možné způsoby pohybových dovedností, chcete-li sporty, a ono si nakonec samo řekne, co ho zajímá a baví. Samozřejmě se nebavíme o těžkých ortopedických poruchách či dětské mozkové obrně. Pozor na začínající projevy ADHD, zde je dobré vést dítě ke sportu a vybít energii tímto způsobem. V takto nízkém věku je ale brzy dělat soudy.

Jana Skalová, Plzeň: Odrážedlo není prospěšné ani pro „zdravé“ děti. Má vliv na neideální postavení nohou v kotnících, někdy i v kolenou, a i na neideální zakřivení páteře, zejména v bederní části. Samozřejmě záleží, jak často a jak dlouho ho dítě používá. A určitě na to nejde najít stejný návod pro všechny, protože každé dítě je originál. Jsou i děti, které mají i přesto, že na odrážecí pomůcce jezdily poměrně často, postavení těla celkem v pořádku, ale těch je, alespoň u mě v ordinaci, mnohem méně. Tam ale také záleží na dalších na tělo působících vlivech.

Mgr. Tomáš Zemánek, Frýdek-Místek: Děti s poruchou vývoje motoriky, tedy s poruchou koordinačních schopností, budou mít určitý handicap, učení bude trvat několikanásobně déle a bude probíhat v pozdějším věku. Nicméně pakliže nejde například o závažné svalové onemocnění či poruchy dýchání, není důvod tuto motorickou dovednost dítěti neumožnit. Vývoj kyčelních kloubů tím ohrožen není, pakliže bude mít dítě v sedu dolní končetiny mírně od sebe a nebude se odrážet z vnitřních hran chodidel. Jediný důvod nevhodnosti je, když dítě jízdu nezvládá, není schopno udržet rovnováhu a když jízda na odrážedle ohrožuje dítě na zdraví.

Jaké jsou podle vás zásady správného a bezpečného používání odrážedla či odrážecího kola tak, aby mělo na budoucího cyklistu jen pozitivní vliv?

Mgr. Jana Tůmová, Ph.D., Praha: Odrážedlo či odrážecí kolo by děti neměly používat příliš často, aby nedocházelo k přetížení dolních končetin. Důležité je hlídání střídavého pohybu dolních končetin, správné nastavení výšky sedla a používání helmy.

PhDr. Petr Šifta, Ph.D., Liberec: K tomu, aby se naučilo jezdit na kole, dítě odrážedlo vůbec nepotřebuje. Je to pouze jakýsi předstupeň, seznámení se, ale není nutné.

To, zda bude dítě kolo bavit, není věc odrážedla, ale úplně jiných faktorů, což je těžké odhadnout. A jaké jsou zásady správného používání? Věk dva roky a víc, ochranné pomůcky (helma, chrániče), použití vždy jen chvíli a prokládat jiným sportem.

Jana Skalová, Plzeň: Kdo chce pochopit, jak odrážedlo působí na lidské tělo, ať si sundá ze svého kola šlapky a třeba týden se na něm odráží. Toto doporučení dávám rodičům u všeho, co chtějí s dítětem dělat. Napřed ať to udělají sami se sebou, a když to nejde, tak ať se místo čtení a naslouchání „rad“ pokusí do té situace opravdu vcítit.

Mgr. Tomáš Zemánek, Frýdek-Místek: Vhodnost a nevhodnost ovlivňuje dobrý výběr odrážedla. Vždy je nutné kolo nejdříve vyzkoušet přímo na prodejně, koupě z webových stránek nebo po někom bez vyzkoušení nemusí být to nejlepší. Kolo nesmí být vzhledem k hmotnosti dítěte moc těžké, aby si nevytvářelo náhradní mechanismy pro odrážení, ideální je nastavitelná výška sedu a řídítek. Šířka je rovněž důležitá, aby dítě nemělo dolní končetiny příliš u sebe či od sebe a tím bylo zabezpečeno uložení chodidla na zemi celou plochou při odrazu (respektive před odrazem). Při jízdě je nutné sledovat, zda se dítě neodráží jen z vnitřní nebo zevní hrany či jen ze špičky nohy. Chodidlo by mělo být v rovnoběžném postavení, čili bez vtáčení či vytáčení.


Přihlásit