Test dětských odrážedel a odrážecích kol 2018

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2018

Jestli se už váš malý spolujezdec v cyklosedačce nudí a pokukuje po vlastním vozítku, můžete se porozhlédnout po odrážedle či odrážecím kole. Ta by měla děti naučit především udržet rovnováhu, koordinovat pohyby a usnadnit přechod na klasický bicykl. Na trhu je těchto výrobků co do barev, typů i materiálů celá řada. Jak vybrat ten nejlepší a čemu věnovat před koupí pozornost, vám napoví náš test dvaadvaceti vozítek. Většina je kvalitních a bezpečných. Našly se ale i výjimky.

Odrážedlo letos slaví dvousté narozeniny. Za vynález prvního takovéhoto výrobku vděčíme přírodní katastrofě, konkrétně výbuchu indonéské sopky Tambora v roce 1815.  Ten způsobil změnu klimatu a zničení úrody v různých částech světa, kde následně vypukl hladomor. Aby lidé přežili, museli se zbavovat i toho nejcennějšího, tedy koní, kteří byli v té době hlavním dopravním prostředkem. Koně sice mnoho lidí zasytili, přeživším ale vznikl další problém – kamkoliv se dopravit…

Nouze naučila… Karla odrážeti

Trn z paty jim vytrhl německý lesník a vynálezce Karl von Drais, když si v roce 1818 nechal patentovat primitivní jednostopé vozidlo, které bylo po svém „otci“ pojmenováno draisina. Jezdec ji poháněl tak, že se odrážel nohama od země, a ač se v rodném Německu s velkým zájmem nesetkala, v jiných zemích si ji docela oblíbili.

Ač zlidovělý název drezína přežil až do současnosti a i nyní se používá pro lehké kolejové vozidlo pro přepravu několika osob, účel původní draisiny už v průběhu 19. století začaly plnit bicykly a později motorky i automobily. Na stejném principu jako Draisovo vozítko však i dnes fungují bezpedálová vozítka pro děti.

V kamenných obchodech i e-shopech jsou k dostání dva základní druhy těchto výrobků. Prvním jsou odrážedla neboli odstrkovadla, která mají většinou tři či čtyři kolečka, druhým pak odrážecí kola s kolečky dvěma. Do testu jsme zařadili po jedenácti modelech od každého typu. Dozvíte se v něm, která vozítka jsou pohodlnější, pro děti komfortnější a bezpečná.


Odrážedla (porovnat)

Odrážecí kola (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Odrážedla a odrážecí kola (22 výrobků)
poslední aktualizace: 29.3.2018


Přihlásit