Test slunečnicových olejů 2014

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2014

Slunečnicový olej najdete ve většině českých domácností. Místo do studené kuchyně či k dušení a restování ho však řada lidí používá ke smažení nebo dokonce fritování, což je způsob přípravy, ke kterému nemusí být příliš vhodný. Může za to zvyk i sami výrobci, kteří takové použití na obale doporučují. Jak obstály rafinované slunečnicové oleje v laboratorních zkouškách, se dozvíte v našem testu 17 výrobků z českých obchodů.

Rostlinných olejů najdete v obchodech celou řadu. Liší se surovinou, ze které jsou získávány, i způsobem zpracování. Ve výsledku se může stát, že člověk neví, který olej na co použít. Po testu panenských olivových olejů jsme sáhli po jedněch z nejpopulárnějších – olejích získávaných ze semen slunečnic.

 

Slunečnicové oleje jsou dvojího druhu. Za studena lisované jsou určené pro použití ve studené kuchyni, v českých obchodech na ně ale narazíte spíše výjimečně. Zato rafinované slunečnicové oleje nejrůznějších značek najdete všude. Mají průhledný bezbarvý plastový obal, olej má světle žlutou barvu, je čirý a bez kalu. A mnoho lidí věří, že se skvěle hodí ke smažení či fritování. Je to ale pravda? A jaká je jeho kvalita?

 

Otestovali jsme složení mastných kyselin, abychom mohli dát odpověď na otázku, zda se skutečně jedná o slunečnicové oleje. Podívali jsme se na obsah vitamínu E, jehož významným zdrojem mohou oleje být. Dále jsme v laboratoři zjišťovali přítomnost nežádoucích látek, mezi které patří pesticidy, používané pro hubení škůdců napadajících slunečnice, karcinogenní estery 3-MCPD, které mohou vznikat při procesu rafinace, nebo obsah polycyklických aromatických uhlovodíků, kterými je znečištěno ovzduší i půda. Zjišťovali jsme také peroxidové číslo slunečnicových olejů, které vyjadřuje míru oxidace (žluklosti). Vedle laboratorních zkoušek samotného oleje jsme podrobili analýze také etikety, podle kterých se může spotřebitel orientovat a které jsou mu vlastně jediným rádcem při výběru.


Testované výrobky - slunečnicové oleje (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Slunečnicové oleje 2014 (17 výrobků)
poslední aktualizace: 29.10.2014


Přihlásit