Euro NCAP: pět nových nárazových zkoušek

Obsah listopadového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 11/2022 Obsah listopadového dTestu

Vydáno: 3.9.2014   

Naše obsáhlá databáze výsledků nárazových zkoušek prováděných organizací Euro NCAP se rozšířila o dalších pět nových vozů. Přinášíme výsledky pětihvězdičkového Mercedesu-Benz třídy GLA, čtyřhvězdičkových Renaultu Twingo a Toyoty Aygo a dvou modelů se třemi hvězdičkami – Citroënu Berlingo ve verzi pro přepravu osob a elektrické dodávky Nissan e-NV200.

Automobilka Mercedes-Benz dostála pověsti luxusní značky, se kterou se spojuje také vysoká míra bezpečnosti. Její třída GLA, která se řadí do kategorie vozů pro volný čas (SUV), je nyní vybavena systémem autonomního krizového brzdění Collision Prevention Assist Plus, který dokáže předcházet dopravním nehodám nebo zmírňovat jejich následky nejen v městském provozu, tedy při nižších rychlostech, ale také při vyšších rychlostech při jízdě mimo obec nebo město.

Pro vyšší ochranu chodců při případné srážce je třída GLA vybavena aktivní kapotou, která snižuje riziko poranění hlavy o tvrdé části motoru. Za zmínku stojí také automatická deaktivace airbagu pro přední sedadlo spolujezdce, pokud je na něj umístěna dětská autosedačka proti směru jízdy.

Hodnocení Renaultu Twingo při čelním nárazu snížil posun pedálů směrem dozadu, kdy může dojít k poranění chodidel a kotníků. Další body ztratil kvůli špatné ochraně hyperextenze krku, tedy poranění krční páteře, na zadních sedadlech při nárazu zezadu. Díky přítomnosti signalizace nezapnutí bezpečnostních pásů pro přední i zadní sedadla získal naopak dobré hodnocení v oblasti aktivní bezpečnosti.

Stejně jako čtyřhvězdičkový Renault Twingo i Toyota Aygo je v základu vybavena elektronickým stabilizačním systémem, který zlepšuje aktivní bezpečnost vozidla. Naopak testované minivozy zatím nejde vybavit systémem autonomního krizového brzdění ani systémem pro udržení vozu v jízdním pruhu. Hodnocení Toyoty v oblasti ochrany cestujících na předních sedadlech snížilo riziko poranění o sloupek řízení, zapalovací skříň, hrany přístrojové desky a středového panelu při čelním nárazu.

Citroën Berlingo ve verzi pro přepravu osob dostal nízké hodnocení za ochranu cestujících na předních sedadlech. Stejně jako v případě Toyoty Aygo se mohou zranit o sloupek řízení, jeho zámek a také přístrojovou desku. Hlavové a boční airbagy nejsou součástí standardní, ale pouze příplatkové výbavy. Boční nárazová zkouška do sloupu nebyla provedena, protože jimi testovaný vůz nebyl vybaven. Při bočním nárazu do zdi však byla ochrana všech částí těla dobrá.

Posledním z pětice nově otestovaných vozidel je elektrická dodávka Nissan e-NV200, která vznikla spojením modelu NV200 a technologie elektromobilu Nissan Leaf. Elektromobily v Evropě zatím nejsou tak populární, jak by si jejich výrobci přáli, a zisk pouze tří hvězdiček při nárazových testech jejich oblibu asi nezvýší. Pro zlepšení výsledků je třeba zlepšit oblast aktivní bezpečnosti, ve které Nissan získal nízké hodnocení.

Databáze testovaných výrobků

Crashtesty (839 výrobků)
poslední aktualizace: 25.10.2022


Přihlásit