Podvodné e-shopy: prevence a doporučený postup

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 10.11.2013   

V souvislosti s výskytem podvodných internetových obchodů, které zajímá zákazník jen do doby, než zašle platbu předem, se s vámi chceme podělit o zkušenosti z naší poradenské linky 299 149 009, jež vám pomohou vyhnout se nástrahám internetového nakupování.

Jak se problémům s pochybnými e-shopy vyvarovat?

 

  • Působí na vás stránky věrohodně? Má obchod vůbec vlastní doménu, nebo jen využívá možnosti umístění svého obchodu jako subdomény na servery typu dejtesiknamstrankyzdarma.cz?
  • Plní prodejce svoji informační povinnost? Z prezentace každého internetového obchodu by měly být zřejmé tyto informace: obchodní firma nebo jméno a příjmení a identifikační číslo dodavatele, sídlo právnické osoby a bydliště v případě fyzické osoby, údaj o zápisu v obchodním rejstříku nebo jiné obdobné evidenci, včetně spisové značky, pokud je přidělena, a kontaktní údaje, zejména poštovní adresa pro doručování, telefonní číslo, případně adresa pro doručování elektronické pošty. Kontakt na icq či skype sice může budit dojem dynamické a o zákazníky dbající firmy, samotný ale rozhodně nestačí.

 

  • Máte pochybnosti o identitě prodejce a jeho povolení k podnikání? Ověřte si, zda si prodejce tak trochu nevymýšlí: živnostenská oprávnění můžete zkontrolovat např. v uživatelsky poměrně příjemném rejstříku ARES, který vede Ministerstvo financí.
  • Nápadně nízké ceny v porovnání s konkurencí? Právě to je věc, bez které se dnes žádný podvodný e-shop snad neobejde.
  • Platba předem či platba kartou po internetu se obzvlášť na internetu stávají dvousečnou zbraní v rukou prodejců. Je-li to vaše první zkušenost s daným prodejcem, prověřte si ho!
  • Smluvní podmínky se hemží smluvními pokutami za zrušení objednávky či nepřevzetí zásilky a jinými "libůstkami"? Rychle pryč.

Přihlásit