Černé ovce: Vytopený byt

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2020 Obsah květnového dTestu

Publikováno v časopise 9/2007

Každý povinen počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, na majetku, na přírodě a životním prostředí. Kdyby tuto povinnost důsledně dodržoval opravdu každý, při lidské činnosti by téměř k žádným škodám nedocházelo. Lidé se však samozřejmě raději spoléhají na to, že k žádné škodě nedojde, nebo je vůbec nenapadne, že by k nějaké škodě v souvislosti s jejich jednáním dojít mohlo a nutno přiznat, že většinou také žádná škoda nenastane – někdy však bohužel ano.

Před několika lety si Zuzana Bolfová koupila byt do osobního vlastnictví. Nechala ho kompletně zrekonstruovat. Když jí v kuchyni začala zlobit baterie, zavolala instalatéra pana Langa, aby ji vyměnil. Stalo se. Za půl roku bylo kolem baterie mokro a tak opět zavolala stejného instalatéra. Odstranění závady proběhlo hladce. Asi půl roku poté odjela paní Bolfová na Moravu, pár hodin před návratem se dozvěděla, že vytopila všech sedm pater pod sebou. Když dorazila domů, volala instalatéra Langa, byl mimo Prahu, sehnala tedy jinou firmu, která zjistila, že vytopení způsobila prasklá hadička pod baterií.

Rodina, která bydlí o patro níž, odhadla škodu na právě zrekonstruovaném bytě na 320 000 korun. Paní Bolfová se obrátila na svou pojišťovnu – Kooperativu; znalecký posudek, který nechala pojišťovna na havárii zpracovat, poukázal na skutečnost, že klientka není za závadu a její následky zodpovědná. Kooperativa odmítla škodu uhradit. A protože v posudku dále stálo, že havárie vznikla pravděpodobně vinou špatné montáže, obrátila se paní Bolfová na instalatéra Langa a ten pro změnu na svou Českou pojišťovnu. Dozvěděl se však, že není jisté, co během roku paní Bolfová s těmi hadičkami dělala, že havárie bezprostředně nesouvisí s montáží a proto pojišťovna škodu neuhradí. Sousedé už na nic nečekali a obrátili se na soud, který v platebním rozkazu uložil žalované Zuzaně Bolfové zaplatit žalujícím 320 000 Kč. Paní Bolfová podala proti platebnímu rozkazu odpor a čeká, až soud nařídí jednání. I když se necítí vinna, vytopení nezavinila, má velký strach…


Přihlásit