Časopis dTest

TESTY
Malé nepřesvědčí
Ploché obrazovky televizorů procházejí dynamickým vývojem. Ty z aktuálního testu mají velké zorné úhly a brilantní barvy. Vypadá to, že dětské neduhy LCD panelů jsou tytam. Tedy alespoň u velkých a drahých modelů, malé televizory stále nedosahují kvality, která by odpovídala jejich vysoké ceně. Test se zaměřil na 15 přístrojů (úhlopříčky cca 51 cm, 65-69 cm a 80 cm) a sedm z nich si odneslo hodnocení »dobrý«. Televizory s úhlopříčkou 51 cm dosahují ve zkouškách obrazu i zvuku hodnocení maximálně »uspokojivé« a hodí se spíše jako druhý televizor v domácnosti.
Nebezpečný život malých dětí
Malé děti, ačkoliv je rodiče chrání, seč mohou, vedou nebezpečný život. Ne vlastní vinou. V jejich těsné blízkosti se mohou vyskytovat nebezpečné kočárky, přebalovací pulty a podložky, postýlky, bryndáčky, talířky, hrníčky, lžičky, hračky, textilní výrobky, obuv, odrážedla, tříkolky, koloběžky, jízdní kola, dokonce i pláštěnky. Spotřebitelské organizace poměrně často testují dětské vysoké židle. Právě v tomhle sortimentu se také objevují nebezpečné výrobky. V roce 2003 upozornili kolegové z německé nadace na sedm židlí (z patnácti testovaných), které nevyhověly z hlediska bezpečnosti. My jsme v roce 2006 varovali před šesti židlemi (také z patnácti testovaných). Tlak, které organizace svými testy vyvíjejí na výrobce, vede – alespoň u některých z nich – k nápravě. Důkazem budiž aktuální výsledky zkoušek dětských vysokých židlí: z testovaných 16 výrobků z hlediska bezpečnosti zcela propadl jen jeden, ovšem šest dalších se jen tak tak zachránilo a muselo se spokojit s hodnocením »dostatečná« bezpečnost. Na jedné straně sice ubylo mechanicky nebezpečných výrobků, na straně druhé se ale objevila nebezpečí v podobě přítomnosti nežádoucích cizorodých látek, zejména změkčovadel.
Silné a elegantní
Z ošklivých káčátek, kterými odsavače par ještě v době nedávné byly, vyrostla pastva pro oči. Jejich design se stává jednou z dominant kuchyní. Krása však nesmí jít na úkor odsávání vzduchu, který je při vaření nasycen pachy a parami, při používání plynových sporáků i oxidy dusíku. Minimální výměna vzduchu v kuchyni by měla být cca 10 až 15x za hodinu. Výsledky testu pěti komínových odsavačů par s odvodem vzduchu (cenové rozpětí od 17 000 do 44 000 Kč) potěšily - v celkovém hodnocení se rozdávaly jenom dvě známky: »velmi dobrá« a »dobrá«.

INFORMAČNÍ SERVIS
Levnější vyhrává

Když se českého zákazníka zeptáte, zda je pro něj při nákupu zboží důležitější kvalita nebo cena, bez zaváhání odpoví, že peníze jsou až na druhém místě. Za prvořadou považuje kvalitu a čerstvost zboží. Při výběru hlavního nákupního místa se zase lidé řídí polohou obchodu bez ohledu na cenovou hladinu. Takhle sami sebe hodnotili spotřebitelé ve studii Shopper Typology (Typologie zákazníků), vydané Incoma Research a GfK Praha, což je firma zabývající se průzkumem trhu. Když se ale výzkumníci lidí zeptali, kam chodí nejčastěji nakupovat, zvítězily peníze na celé čáře. První tři příčky obsadily diskontní prodejny, jejichž hlavní konkurenční výhodou je nízká cena.
Vytopený byt
Když paní Zuzaně začala v kuchyni zlobit baterie, zavolala instalatéra, aby ji vyměnil. Za půl roku bylo kolem baterie mokro, a tak opět zavolala stejného instalatéra. Za nějaký čas odjela na Moravu, pár hodin před návratem se dozvěděla, že vytopila všech sedm pater pod sebou. A začal kolotoč s pojišťovnami – bude platit ta, u které je pojištěna paní Zuzana, nebo naopak ta, u které je pojištěn instalatér? Co radí advokát?

ZDRAVÍ
Nezapomínejme na ovoce

Že by nám armády potravinových a zejména vitamínových doplňků útočící prostřednictvím reklam a zaručených pravd o své prospěšnosti na naše emoce a především peněženky nějak zvlášť pomáhaly proti nemocem, se nedá říci ani náhodou. Dokonce je tomu často naopak. Přitom vláknina a vitamíny, na jejichž obsah se doplňky odvolávají, opravdu prospěšné jsou. Jenže v přirozené podobě, jinými slovy v původní nebo zpracované původní surovině. Například v ovoci.
Jak je to s antioxidanty
Ovoce je spolu se zeleninou symbolem obsahu takzvaných antioxidantů, čili látek neutralizujících účinek volných radikálů. Volné radikály jsou sloučeniny kyslíku vznikající jako vedlejší produkty buněčného metabolismu a pokud nejsou dostatečně inaktivovány, buňku poškozují. Tím může dojít ke vzniku zhoubných novotvarů; volným radikálům se přisuzuje vina za zvýšené riziko arteriosklerózy, stárnutí, kornatění cév, revmatické artritidy, snižování imunity i Alzheimerovy a Parkinsonovy nemoci. Role antioxidantů tedy spočívá obecně v prevenci všech vyjmenovaných (i dalších) chorob. Jenže jen těch přirozených antioxidantů, tedy přímo obsažených mimo jiné v ovoci. Umělé antioxidanty (zejména vitaminy A, B6, C, E, zinek a selen) mají účinky dokonce spíše opačné.

SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ ČR
SOS žaluje Exim Tours nejen za klamavé uvádění cen. Sdružení usiluje o to, aby cestovní kanceláře přehodnotily svou dosavadní praxi inzerování cen zájezdů bez tzv. povinných příplatků.

Z obsahu rozšířeného vydání TESTU 10/2007 (vyjde 11.10.2007)
Vysavače (23 přístrojů, vč. značek ETA a Zelmer), MP3 přehrávače, sušičky prádla, kávovary – překapávače. Změna vyhrazena.

Jednotlivá vydání si mohou prohlížet pouze přihlášení uživatelé. Pokud nepatříte mezi předplatitele, a nemáte tedy přihlašovací údaje pro přístup na naše stránky, pořiďte si předplatné, ke kterému je dostanete. Měsíční předplatné můžete získat již za 129 Kč.

Objednat předplatné

Přihlásit

  • Spotřebitelská Poradna: 299 149 009 (Po-Pá 9-17 hod.)
  • Služby zákazníkům: 241 404 922 (Po-Pá 8-17 hod.)