Písmo na obalech potravin je stále problém

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2019 Obsah prosincového dTestu

Publikováno v časopise 3/2013

Bleší písmo na obalech potravin vadí kdekomu. V USA s tímto nešvarem zatočili dříve a lépe než v Evropské unii.

Předplatitelé dTestu od nás do nového roku dostali kapesní lupu, aby s ní v obchodech mohli lépe číst spotřebitelsky důležité informace na obalech potravin. I když vyhláška o způsobu označování potravin říká, že vytištěné údaje musí být „snadno čitelné“, v praxi to tak nefunguje. Čitelnost si výrobci potravin vykládají jinak než spotřebitelé.

S titěrným písmem na obalech zápolíme u nás i jinde v Evropské unii. Poslanci Evropského parlamentu už sice rozhodli, jak velké má ono čitelné písmo být, ale lupu raději nezahazujte. Přes určité zlepšení se totiž pravý zrakový komfort v EU očekávat nedá.

Zkusme porovnat unijní nařízení, které začne platit za dva roky, se zákonem, který už nyní platí v USA. Z hlediska spotřebitelských práv vítězí Amerika na celé čáře. V USA musí být písmo na obalech potravin velké alespoň 1,6 milimetru, v Evropské unii je minimální velikost písma stanovena na 1,2 milimetru. Ačkoli unijní nařízení europoslanci schválili už v říjnu 2011, jeho platnost odsunuli až na 13. 12. 2014. To proto, aby výrobci měli dost času připravit nové obaly. To už se dá nazvat slušným oddechovým časem.

Dodejme, že informace pro zmíněné srovnání jsme čerpali z Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům a z Kodexu federálních nařízení USA (CFR), hlava XXI, označování potravin.Přihlásit