Nesedejte na lep...

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Publikováno v časopise 10/2007

Snad právě proto, že vysavače patří mezi výrobky, jejichž kvalitu v obchodě nikdo nepozná (a často ani doma, třeba jak vysoká je schopnost vysavače zadržovat prach), „operují“ mnozí výrobci a zejména prodejci s počty wattů (úspěšně, neboť to na kupující zabírá). Jenže jednoduchá rovnice: čím vyšší výkon motoru, tím vyšší účinnost vysávání, naráží na jeden nesmírně důležitý moment: konstrukce kobercové hubice či rotačního kartáče (je jedno zda elektrického nebo turbo) a konstrukce těla vysavače. Není-li vše v naprostém souladu (a to bohužel také nepoznáte), nedostaví se očekávaný výsledek – čistě uklizený byt, ani kdyby byl výkon sebevyšší.

Obdobným prodejním lákadlem jsou počty filtrů (ve stylu: čím více, tím lépe) a zejména přítomnost filtru HEPA – jako důkaz, že si vysavač hravě poradí se zadržením nejjemnějšího prachu, takže se z něj zpět do místnosti nic nevrátí. Málokdo ví, že do počtu filtrů vysavače se započítávají i vrstvy prachového filtru (sáčku), který může být dvou i třívrstvý (a počet filtrů hned naskočí). Použité filtrační materiály jsou bezesporu srdcem každého vysavače, záleží však nejenom na jejich účinnosti, nýbrž i na jejich uložení a na konstrukci těla vysavače.
Vzduch, který nese prach, musí při průchodu filtry překonávat značný odpor. Objeví-li se jakákoliv netěsnost, byť malá, zachová se jako většina lidí: namíří si to cestou nejmenšího odporu. Netěsnosti (opět je stěží poznáte) se tak podepisují na velkém průchodu prachových částic zpět do místnosti. Řečené samozřejmě platí i pro HEPA filtry, ke kterým se obecně váže vysoká účinnost zachycování prachových částic; a opět – podmínkou „využití“ vysoké účinnosti je těsnost filtru ve vysavači.
I když v obchodě nepoznáte, zda ten který model bude pracovat dobře, přesto byste o vysavačích měli vědět něco víc, abyste riziko přehmatu snížili na minimum.

Přihlásit