Jak poznat bezpečný vůz

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2021 Obsah záříjového dTestu

Publikováno v časopise 2/2008

Od května 2007 existuje nové hodnocení Euro NCAP. Skládá se ze tří částí, za každou část zkoušek se přidělují body. Celkový výsledek se vyjadřuje pomocí hvězdiček, kdy každých 8 dosažených bodů představuje jednu hvězdičku. Maximální dosažitelný počet hvězdiček je pět za zkoušky bezpečnosti posádky nebo dětí a čtyři za bezpečnost chodců. Podle provedené studie každá hvězdička snižuje riziko zranění při podobné nehodě o 12 %.

Výsledky jsou hodnoceny na základě poškození testovacích figurín a podle dalších expertních kritérií. A připomínáme: čelní náraz simuluje střet dvou vozidel stejné kategorie, nelze tedy výsledky srovnávat mezi jednotlivými kategoriemi vozů (tzn. nelze srovnat například hodnocení bezpečnosti BMW řady 5 s Fordem Ka).
Bez ohledu na všemožná technická řešení stále platí základní fyzikální zákony a více hmoty představuje větší deformační zónu, která pohltí více energie než „žádná“ hmota vozu kategorie mini.

Dospělý cestující

Hodnocení ochrany dospělého cestujícího ve vozidle, ať již je jím řidič či spolujezdec. Celkové hodnocení pomocí hvězdiček je doplněno hodnocením pomocí vyznačení rizikových zón na siluetě cestujícího při předním a bočním nárazu a příslušným počtem bodů za jednotlivé části zkoušky.

Ochrana dětí

Může dosáhnout až pětihvězdičkového skóre. Ve výsledcích je uveden i typ dětské sedačky, který byl při testech použit. Hodnotí se také přítomnost systému pro upevnění dětské sedačky ISOFIX a označení kotevních bodů. Výsledky platí pouze pro stejný typ dětské autosedačky.

Ochrana chodců

Lze dosáhnout maximálně čtyři hvězdičky. V detailech zkoušky jsou na nákresu kapoty vyznačeny nejrizikovější zóny, kde hrozí poranění chodce při střetu s vozidlem.
V této zkoušce vozy dosahují nejhorších výsledků.

Zapínání bezpečnostních pásů, ESP apod.

Součástí protokolu je i hodnocení přítomnosti systému pro upozornění posádky na zapnutí bezpečnostních pásů. Tyto systémy podle Euro NCAP výrazně zvyšují bezpečnost, nicméně přesto zůstane určité procento „notorických nezapínačů“, kteří se nepoutají ze zásady. Přítomnost systémů v automobilech je výsledkem iniciativy Euro NCAP.
Systém ESP, který pomáhá vyrovnávat ztrátu stability řízení a je jím vybaveno čím dál tím více automobilů, není v současné době testován. Problém je v tom, že výrobci požadují horentní sumy za dovybavení automobilu systémem ESP, ačkoliv technicky jde pouze o rozšíření systému ABS a jeho cena by alespoň teoreticky neměla být příliš vysoká. Euro NCAP však doporučuje jeho používání.

Přihlásit