Jak vybrat herní konzoli

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2010

Herní konzole jsou vedle PC další vstupní bránou do světa počítačových her. Přestože může být některá z nich vděčným dárkem pro potomky, má co nabídnout i dospělému publiku. Počítačové hry už dávno nejsou zábavou jen pro mladší či dospívající chlapce osamoceně se krčící před obrazovkou. I když v některých očích takový pohled stále přežívá, patří k jednomu z mýtů o této relativně mladé, ale rychle se rozvíjející oblasti populární kultury.

Jaké možnosti nabízí současná, již sed-má generace herních konzolí? A je právě tohle způsob trávení volného času, který by vás mohl oslovit? Vybírat můžete mezi třemi rozdílnými platformami, které se liší katalogem dostupných her, pokročilostí jejich grafického ztvárnění, ale také ovládacími prvky, možnostmi připojení a dalšího neherního využití. Všechny konzole se zapojují do televizoru, případně zvukové aparatury, umí brouzdat po internetu a mohou plnit roli multimediálního přehrávače.

 

Svébytná kultura

Ještě v polovině devadesátých let se zdálo, že počítačové hry jsou orientované převážně na úzce vymezenou cílovou skupinu dospívajících. Od nástupu konzole Playstation v roce 1994 se ale jejich záběr rozšiřoval až do současného stavu, kdy si z nabídky žánrů a stylů vybere téměř každý. Videoherní průmysl se během svého vývoje postupně etabloval jako významný hráč nejen v oblasti nových technologií a zábavního průmyslu. Oblíbenosti her například vděčíme za mnoho inovací v počítačové sféře: za rozmach zvukových a grafických karet, kompaktních disků i DVD, zvyšování výkonu procesorů a dalo by se pokračovat. Až na čestné výjimky sice hry nemají takové umělecké ambice jako hudba, film či literatura, ty nejlepší však dokážou zaměstnat nejen smysly a mozkové závity, ale také působivě a neotřele vyprávět příběhy či zprostředkovávat zážitky fiktivních světů.

Vedle klasických akčních, dobrodružných či strategických her můžete volit ze široké palety her pro nejmenší, her rodinných, sportovních i vyloženě společenských, v nichž násilí zpravidla vůbec nefiguruje. Popularitě se těší také skupinová klání se spoluhráči či proti soupeřům přes internet. Jiné hry jsou modernější variantou klasických stolních a logických her nebo hlavolamů; a pochopitelně narazíte i na čistě adrenalinové tituly a záplavu bojových her, válečných simulací a variací na akční filmy.

Řada studií připisuje hraní počítačových her (včetně těch akčních) pozitivní vliv například na rozvoj technických kompetencí, cizích jazyků, prostorové představivosti, fantazie nebo pohotovosti reakcí a kupodivu v některých případech i na lepší studijní výsledky. To neznamená, že nezřízené vysedávání před obrazovkou s ovladačem v ruce je zdravé a žádoucí, ale tady jde o otázku rozumné míry a ta se zdaleka neváže jen k hraní počítačových her.

 

Dnešní konzole a jejich možnosti

Oproti hrám na PC mají ty konzolové některé výhody. V první řadě je nemusíte složitě instalovat, stačí zapnout přístroj, vložit hru a je to. Nemusíte se starat o to, zda váš počítač dokáže danou hru zprovoznit, jestli nepoběží příliš pomalu a zabývat se dalšími možnými problémy. S konzolí máte jistotu, že hra poběží, jak má. Hraní před velkou televizí je působivější než u běžných počítačových monitorů a oceníte jej zvláště při hře více hráčů. Nevýhodou jsou o něco vyšší pořizovací ceny her.

Kvalita a délka jednotlivých her se pochopitelně různí, vedle velmi dobrých, rozsáhlých a imaginativních děl narazíte na spoustu jednoduchých, nepovedených a vykalkulovaných titulů, které se jen vezou na vlně úspěšnosti svých vzorů a je z nich zřetelná snaha o ždímání peněženek zákazníků. Ceny her se pohybují mezi pár stokorunami až po několik tisíc, dražší jsou zvlášť hudební hry, které bývají dodávány se speciálními ovladači, fungujícími jako virtuální hudební nástroje.

Se zorientováním v nabídce pro konkrétní konzoli vám pomůžou specializované časopisy nebo české i zahraniční herní servery a databáze. Herní publicistika je na dobré úrovni a pokrývá všechny možné aspekty problematiky. Vzhledem k rostoucímu vlivu her na kulturu a společnost vůbec, roste i akademický zájem o tuto oblast a na mezinárodním knižním trhu je k dispozici řada více i méně odborných knih.

O podíl na trhu herních konzolí se v současné době dělí firmy Nintendo, Sony a Microsoft. Při rozhodování mezi jednotlivými přístroji zohledňujte nejen technické aspekty, neméně důležité je přihlédnout k nabídce konkrétních her a zjistit, který katalog nejlépe odpovídá vašemu vkusu. Každá konzole nabízí kvalitní exkluzivní tituly a herní série, vychází také mnoho her určených pro více platforem. Verze pro konkrétní konzoli se pak často liší technickým zpracováním dle možností daného přístroje, což platí zejména pro méně výkonné Wii.

 

Hry obsahující násilí nemá smysl démonizovat. Navzdory občasným záchvěvům hysterických reakcí v médiích nebyl jejich přímý negativní vliv na výchovu a vývoj dětí prokázán. Hry jsou navíc podobně jako filmy rozděleny podle přístupnosti různým věkovým skupinám a ty skutečně násilné spadají do kategorie 18+. Pokud má tedy rodič strach o morální vývoj dítěte, může se tímto označením věkové přístupnosti řídit.

 

Nintendo Wii

Výpočetním výkonem se sice Wii ostatním konzolím rovnat nemůže, ale přineslo do své premiéry nevídaný a mnohem intuitivnější způsob ovládání. Spočívá v použití bezdrátových ručních ovladačů, vybavených pohybovými a polohovacími senzory. Ty snímají pohyby hráče a přenášejí je vzduchem do konzole. Díky tomu nemusíte a někdy ani nemůžete zůstat při hraní vsedě, interakce a pohyb jsou klíčové. Na ovladačích zůstala i klasická tlačítka a malá páčka, takže možností interakce je celá řada. S každým Wii dostanete hru Wii Sports, která nenásilně naučí konzoli správně ovládat.

Síla Wii není ve výkonném hardwaru, ale v invenčnosti her a neotřelém ovládání pohybem. Kvůli nižšímu výkonu můžete zapomenout na fotorealistickou grafiku; konzole neumí vysoké rozlišení, obraz nedosahuje kvality HD signálu a nevyužije možností novějších televizorů. Hry jsou naopak často výrazně stylizované a plné pestrých barev. Nintendo záměrně cílí na široké publikum a všechny věkové kategorie – hodně her je určeno mladším dětem, celé rodině nebo si je nejvíc užijete ve skupině (zapojit se můžou až čtyři lidé). Ani zkušenější hráč nepřijde zkrátka, Nintendo je mezi současnými výrobci konzolí veteránem a má na kontě mnoho slavných a stále kvalitních herních sérií.

Kromě nabídky více než 900 her všech žánrů je k dispozici masivní katalog starších her pro devět předchozích herních systémů, včetně těch od firmy Sega a to za poměrně nízké ceny. Trochu nepříjemné je, že oficiální online obchod Wii Ware u nás není podporován; pokud chcete hry nakupovat přímo přes konzoli, je třeba v menu nastavit jinou zemi než Česká republika. Hry ale seženete i přes internetové obchody nebo v kamenných obchodech.

Wii můžete připojit k internetu přes wi-fi a po zakoupení speciálního adaptéru i kabelem. Brouzdání pomocí pohybových ovladačů je dost nemotorné, ale není problém připojit jakoukoliv klávesnici přes USB. V konzoli můžete skladovat a přehrávat video, hudbu a obrázky, ale vnitřní paměť je 512 MB, což není žádná sláva. Lze ovšem použít zdířky na paměťové karty SD. K uchovávání her používá Wii vlastní technologie optických disků a nepodporuje CD ani DVD. Možnosti ovládání lze rozšířit například citlivějším pohybovým ovladačem, nebo podložkou Wii Fit určenou k hraní fitness a sportovních her.

 

Microsoft Xbox 360

Microsoft je v oblasti konzolí relativním nováčkem a pro Xbox 360 proto není tolik exkluzivních her. Výběr titulů vyvíjených pro více platforem je však velký a o kvalitní hry není nouze; v katalogu najdete více než 700 her určených spíše zkušenějším hráčům, ale i tituly rodinné a pro občasné hráče. Hry pro Xbox 360 běhají ve vysokém rozlišení a konzole dokáže zobrazit neherní obraz i v nejvyšší HD kvalitě. Grafické ztvárnění her je lepší než u Wii, ale horší než v případě Playstation 3. Ta má navíc ještě jisté rezervy a v budoucnu se její grafika může zlepšit, zatímco výkon Xboxu 360 je již naplno využit. Starší modely se prodávaly s klasickým ovladačem připojovaným pomocí kabelu, dnes je už standardem bezdrátový. Lze do něj zapojit sluchátka nebo další zařízení, jako například speciální klávesnici. Ani Microsoft však nechce zůstat pozadu a na trend ovládání pohybem odpoví v listopadu uvedením vlastního pohybového snímače Kinect. Ten na rozdíl od Wii a Playstation 3 nevyžaduje ovladač, ale snímá samotné hráčovy pohyby. Jak tato novinka funguje v praxi, však zatím nevíme.

Aktuálně je v prodeji varianta s pevným diskem o kapacitě 4 nebo 250 GB, na který lze ukládat řadu mediálních formátů včetně hudby a filmů. Xbox 360 dokáže přehrát CD i DVD média a podporuje flash paměti, stejně tak jej můžete propojit s domácí sítí a přehrávat data z pevného disku počítače (musíte mít ale nainstalovaný Microsoft Media Center).

Konzoli připojíte k internetu pomocí kabelu a u nové verze i přes wi-fi. Pak máte možnost přístupu k online službe Xbox Live, která zpřístupní hraní proti soupeřům přes internet nebo třeba stahování malých her. Nevýhodou je, že oproti Nintendu a Sony není připojení k této službě zdarma. Dalším mínusem této konzole je pomalejší načítaní her z optických disků, což lze částečně zmírnit nahráním hry na pevný disk.

 

Sony Playstation 3

Playstation 3 je hardwarově nejvýkonnějším zařízením z nabídky. Hry na něm vypadají nejlépe, často téměř fotorealisticky a grafika mnohdy bere dech; některé zvládají i nejvyšší HD rozlišení. Ovládání je řešeno bezdrátovým ovladačem klasického střihu, který lze připojit a nabíjet přes USB kabel; najednou lze zapojit až sedm ovladačů. Po vzoru Nintenda také firma Sony nedávno přišla s pohybovým ovladačem, jehož krátký test najdete v rámečku. Síla Play-station 3 tkví v tom, že nemusí plnit jen herní funkci, ale může být používána jako plnohodnotný multimediální přehrávač. Podporuje mnoho rozšířených formátů hudby, videa i obrázků, ale hlavním esem v jeho rukávu je schopnost číst blu-ray disky (krom toho si poradí s CD i DVD). Playstation 3 bylo rozhodující silou na misce vah, která pomohla technologii blu-ray prosadit se oproti konkurenčnímu HD DVD. Za kvalitu přehrávání blu-ray disků obdrželo Playstation 3 Slim známku »velmi dobře« (viz únorové vydání dTestu).

Ke konzoli připojíte přes USB nebo bluetooth zařízení jako například mobilní telefon nebo hudební přehrávač; Playstation lze propojit i s domácí sítí a získat tak přístup k filmům, hudbě či fotografiím, uloženým ve vašem počítači. Momentálně se prodávají verze s pevným diskem o velikosti 120 až 320 GB, na kterém můžete skladovat všechny možné mediální formáty a dokonce i zálohovat DVD. Playstation 3 umí přistupovat k internetu pomocí kabelu nebo skrz wi-fi, ačkoliv ne všechny starší varianty bezdrátové připojení ke globální síti umožňují.

Kromě možnosti brouzdat po webu získáte přístup do Playstation Network, kde lze nalézt jak placený tak zdarma nabízený obsah nebo se snadno připojit do hry více hráčů. Další volitelná výbava zahrnuje klasický dálkový ovladač pro snazší obsluhu přehrávače, bezdrátovou klávesnici, webkameru a už zmíněný nový pohybový ovladač.

V katalogu více než 500 her najdete sice i rodinné tituly, ale vzhledem k počtu her pro starší osmnácti let budí Playstation 3 dojem, že je konzolí zaměřenou více na starší publikum. Stylem jsou hry bližší zkušenějším hráčům a nenajdete tu tolik hříček a hratelností neotřelých titulů jako pro Wii. I zde si však vyberete z mnoha kvalitních a technicky impozantních her, včetně titulů pro občasné hráče. Playstation 3 využijete i ve spojení s 3D televizorem, kromě trojrozměrných filmů na blu-ray discích se připravují i některé hry s 3D zobrazením.

 

Rychlý test Sony Playstation Move

S Playstation Move vtrhne do vašeho obývacího pokoje dynamika a vzrušení.

Nový pohybový ovladač pro Playstation 3 vás doslova vystřelí z gauče a s plnou vervou se vrhnete do tenisu, lukostřelby nebo tvrdého boje jako gladiátor. Kolegové ze Stiftung Warentest si to vyzkoušeli, a pěkně se přitom zapotili.

Move působí na první pohled nenápadným dojmem, pohybový ovladač připomíná mikrofon se svítícím míčkem. Na obrazovku nainstalovaná kamera sleduje polohu míčku a senzory pohybu přesně snímají zrychlení a otáčky. Wii Remote od firmy Nintendo detekuje pouze horizontální a vertikální zrychlení, Move zachytí i pohyb směrem k televizoru či od něj. Polohu hráče dokáže detekovat výrazně přesněji než Wii, konzole zaznamená i seberychlejší a sebejemnější pohyb a člověk se tak víc cítí součástí hry. Spoustu pohybů ovšem hráči pouze naznačují. Zajímavá je vibrace pohybového ovladače, která simuluje fyzickou odezvu při virtuálním dotyku.

Připojení jednotlivých zařízení je snadné a rychlé. Ovladač je bezdrátový a dálkově se rovněž dobíjí akumulátor. Před každou hrou je však nutné provést kalibraci hráče a jeho velikosti. To znamená, že musíte ovladač podle instrukcí na obrazovce podržet v několika určitých pozicích, což většinou trvá jen několik vteřin. Při změně hry je ale nutné všechny hráče kalibrovat nanovo. Navíc je kamera schopna zaregistrovat jen malý výsek v prostoru, a pokud hraje několik osob současně, rychle se dostávají mimo záběr. Necháte-li hru běžet naprázdno, odebere Move 65 wattů a při hře zbaští 86 wattů; to je pětkrát více než Wii. Další háček: zasvítí-li slunce přímo do hry, kamera nebude registrovat míček pohybového ovladače. Dosud je také na výběr jen málo her, oblíbené tituly jako Gran Turismo 5 nebo Final Fantasy vyjdou až v příštích měsících.

Tahle hračka navíc není nejlevnější. Sada konzole Playstation 3 se základním balíčkem Move vyjde na cca 8670 Kč. Pokud již Playstation 3 máte, můžete se dovybavit balíčkem Move-Start-Packet za 1350 Kč. Pro některé hry se doporučuje pořídit si další ovladače pohybu Move Controller, ty stojí dalších 670 Kč. K tomu si připočítejte ještě i náklady na spotřebovaný elektrický proud.


Přihlásit