Stanovení lhůty u smlouvy s nespecifikovaným termínem plnění

Přečtěte si nový dTest

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2016 Přečtěte si nový dTest

Vydáno: 1.1.2012   

Nechali jste si v autoservisu opravit auto a ve smlouvě není uvedeno, do kdy musí být oprava provedena?
A autoservis se nemá k dokončení opravy? Právě pak se vám může hodit následující vzor.

Kdy je tento vzor vhodný?

Není-li ve smlouvě uvedena doba, kdy má být z této smlouvy poskytnuto plnění, a zároveň pro konkrétní smluvní typ neexistuje zvláštní úprava (např. § 613 občanského zákoníku pro spotřebitelské kupní smlouvy), platí obecná úprava § 563 občanského zákoníku, podle které je dlužník povinen závazek splnit následující den poté, kdy je k tomu věřitelem vyzván. Nestane-li se tak, nastávají důsledky prodlení (viz vzor „Stanovení dodatečné lhůty po nesplnění termínu“). Pojmy dlužník a věřitel je třeba chápat v obecném významu jakéhokoliv závazku a nikoliv pouze peněžitého.



Přihlásit