Test plněných perníků 2024

Sdílejte

Vydáno: 18.3.2024   

Testem plněných perníků jsme se pustili do nové disciplíny. Poprvé se totiž potravinový test neobjeví v časopise, ale pouze na našem webu. Důvod je jednoduchý, chtěli jsme před Velikonocemi rychle otestovat sezónní výrobky a toto je jediná cesta, jak vše stihnout včas. Vybrali jsme si perníky s ovocnou náplní a polevou. Zaměřili jsme se nejen na jejich složení, ale i na to, jak chutnají. A rozdíly se našly.

Před Velikonocemi jsme připravili test plněných perníků, ve kterém jsme prověřili deset sezónních výrobků s ovocnou náplní. Snažili jsme se co nejlépe pokrýt celé spektrum nabízené kvality, a tak se nám v košíku sešla pestrá společnost. Plněné perníky můžeme označit za levnější pochoutku, i když i mezi nimi lze narazit na výrazně dražší výrobky. Cena vzorků v našem testu se pohybovala od 12,80 Kč/100 g až po 45,80 Kč/100 g. Zajímalo nás proto, zda se skutečně vyplatí si připlatit.

Vypadají podobně, ale podobné nejsou

V první části testu jsme se zaměřili na deklarované složení. V seznamu ingrediencí nás zajímalo hned několik věcí. Nejdříve jsme se podívali na obsah ovocné náplně a její kvalitu. Zjistili jsme, že ne všechny perníky obsahují džem nebo povidla s garantovaným podílem ovoce. Většina výrobků se spoléhá na ovocnou náplň bez uvedeného podílu ovoce, v některých případech dokonce vylepšenou barvivy a konzervanty. Podobně jako ovocnou náplň jsme prozkoumali také složení použitých polev. Zajímalo nás, jakého druhu poleva je a jaké obsahuje tuky. I v tomto ohledu existují rozdíly.

Perníky jsme samozřejmě nechali prozkoumat i po praktické stránce. O jejich vzhledu, chuti a vůni nás informovalo nezávislé laboratorní senzorické hodnocení. Právě při něm se nejlépe ukázalo, zda se lepší složení na obalu projeví i na jazyku.


Testované výrobky - plněné perníky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Plněné perníky (10 výrobků)
poslední aktualizace: 18.3.2024


Přihlásit