Jak vybrat outdoorový vařič

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 26.6.2023

Vařič patří mezi základní prvky výbavy milovníků turistiky, trekingu, kempování a jiných outdoorových aktivit. Někdy je jeho úkolem pouze rychlá příprava kávy či čaje, jindy instantní snídaně či oběd a mnohdy musí pokrýt veškeré vaření na vícedenních túrách. Ve vysokých horách nebo na zimních výpravách je takřka nepostradatelným klíčem k přežití. Poradíme vám, na co se při výběru vařiče zaměřit, a blíže se podíváme na plynové vařiče.

Nejprve si pojďme shrnout, jaké typy outdoorových vařičů jsou na trhu k dostání a k čemu jsou vhodné. Jedním z hlavních kritérií je palivo, přičemž máme dvě základní kategorie: plynové vařiče a benzínové vařiče. Specifickou alternativou jsou vařiče na tekutý či tuhý líh.

Benzínový vařič

Jde o vařič na tekutá paliva, nejčastěji technický benzín, ale palivem může být i benzín z čerpací stanice, nafta či petrolej. Zkrátka to, co teče a hoří. Jaké jsou jeho výhody? Především dostupnost levného paliva prakticky v jakémkoliv koutě světa, což je velkým plusem oproti plynovým kartuším. Ty nelze vzít do letadla a například v méně rozvinutých zemích nemusejí být k sehnání. Další předností je skvělá použitelnost při nízkých teplotách a mrazu. Benzínový vařič se tedy nejlépe hodí do zimy a vysokých hor či odlehlých destinací. Mezi nevýhody patří větší hmotnost a objem, vyšší pořizovací cena a náročnější údržba a obsluha.

Plynový vařič

V našich končinách jsou plynové vařiče hojně rozšířené. Jsou velmi lehké, skladné a snadno se používají. Jako palivo slouží kartuše se stlačeným plynem, které jsou v tuzemsku i okolních zemích dobře dostupné. Jsou opatřené závitem pro zašroubování vařiče. Kromě již zmíněných výhod oceníte dobrou regulaci plamene a nízkou cenu. Nevýhody se ukáží zejména v zimě, neboť v nízkých teplotách plynové vařiče ztrácí výkon. Kartuše s plynem jsou o něco dražším palivem (oproti benzínu) a nemusí být všude dostupné. Outdoorové plynové vařiče můžeme rozdělit na více typů.

Klasický plynový vařič

Klasický jednoduchý plynový vařič má podobu malého hořáku se skládacím stojanem (nožkami), na nějž se usazuje nádoba na vaření. Lze použít ešus či hrnec různých velikostí a typů. Použití je velmi snadné, stačí nasadit vařič na kartuši, pustit plyn a ten zapálit. Kromě manuálního můžete narazit na piezo zapalování, které stisknutím tlačítka vytvoří u hořáku jiskru. Odpadá pak starost se sirkami, zapalovačem či křesadlem.

Velmi důležitá je dobrá stabilita vařiče. Stojan na nádobu by měl být dostatečně pevný, široký a nejlépe opatřen drážkami proti klouzání. Klíčová je také ochrana před větrem. Někteří výrobci konstruují hořáky zabudované v malém důlku či s přepážkami bránícími plamen před poryvy. K vařičům lze také pořídit doplňkové závětří, které vaření v nepříznivém počasí usnadní.

Varný systém

Outdoorové vybavení se neustále vyvíjí, přičemž výrazným trendem posledních let je odlehčování výbavy a důraz na kompaktnost. V tomto duchu fungují také plynové vařiče s integrovanou nádobou. Jejich průkopníkem je americká firma Jetboil, která v roce 2003 představila první osobní varný systém.

Jde o důmyslné spojení vařiče, hořáku a nádoby, která je ve spodní části doplněná tepelným výměníkem. Produkt byl vymyšlen, aby vařil co nejrychleji a nejefektivněji. Díky tomu si vysloužil přezdívku outdoorová rychlovarná konvice. Dalším charakteristickým znakem je již zmíněná kompaktnost. Celý systém by měl jít sbalit do varné nádoby opatřené víkem, a to včetně 100g plynové kartuše. Dodejme, že tu je třeba dokoupit samostatně, v balení s vařičem se obvykle neprodává. V infografice níže se můžete podrobně seznámit s tímto typem plynového vařiče a jeho jednotlivými částmi.

Při výběru varného systému je dobré vzít v potaz několik klíčových prvků. Prvním je regulace plamene. Jednodušší modely nelze regulovat a hodí se zejména na rychlé vaření vody. Dalším je možnost použít vařič s jinou než originální nádobou. Nástavec na další nádoby mají některé vařiče přibalený a může být velkým plusem, u jiných je třeba jej dokoupit (pokud je to možné). Rovněž můžete volit mezi manuálním či piezo zapalováním. V neposlední řadě věnujte pozornost objemu nádoby a její využitelné kapacitě. V praxi totiž nelze nádobu naplnit až po okraj, maximální kapacitu stanovuje ryska či doporučení výrobce. V našem testu se pohybovala od 0,5 do 1 litru.

Varný systém je typicky vybavený velmi lehkou nádobou opatřenou izolačním obalem (nejčastěji z neoprenu). Rozdílné však bývá provedení rukojeti, která je klíčová pro snadnou a bezpečnou manipulaci. Textilní rukojeť je lehká, minimalistická a nezabírá prakticky žádné místo navíc. Jak ukázal náš test, ne všechny měkké rukojeti jsou praktické. Pokud je oko příliš velké a volné, může být nalévání či pití vrtkavé a obtížné. Lépe se osvědčily pevné rukojeti, které jsou obvykle skládací a ani ony nezabírají v batohu mnoho místa.

Databáze testovaných výrobků

Outdoorové plynové vařiče (10 výrobků)
poslední aktualizace: 29.6.2023


Přihlásit