Jak vybrat turistické hole

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 29.4.2019

Holí existuje poměrně hodně na to, že je to v principu pořád „jenom“ hůl. Pokud toužíte po holích na turistiku, není od věci se s nimi před koupí trochu seznámit. Hole na lyže nechte při delších toulkách přírodou raději doma. Jak by měly vypadat ideální hole do terénu?

Správný úchop je důležitý a podmínkou je optimálně dlouhé poutko. To podpírá zápěstí a přenáší na něj část úsilí, které by bez poutka zbylo pouze na ruku. Proto není potřeba držet hůlku s poutkem pevně, naopak sevření by mělo být uvolněné a komfortní. Zkracování a povolování nebývá složité, obvykle se zajišťuje povytahováním za konec či jinou část popruhu skrze pojistku.

Rukojeť musí našim rukám vyhovovat jak tvarově, tak na omak, protože spolu budou trávit relativně hodně času. Od toho se odvíjí i materiál povrchu rukojeti, který by měl příjemný a savý. V nabídce jsou většinou korkové či pěnové povrchy. Jedním z důvodů, proč se na letní turistiku nehodí lyžařské hole, je jejich tvrdá rukojeť. Když se nám zpotí dlaně, začnou klouzat.

Správná délka hole je pro chůzi zásadní. V každém případě a bez ohledu na terén by naše lokty měly svírat pravý úhel. Některé hole mají prodlouženou rukojeť, která umožňuje namísto nastavování délky samotné hole ji jednoduše uchopit níž.

Turistická hůl se zpravidla skládá ze tří částí, které se do sebe buď zasouvají (teleskopické hole), nebo se skládají například jako stanové tyčky (skládací hole). V případě teleskopických holí se vždy s vytažením hole z batohu nastavuje jejich potřebná délka, ve které se uzamykají. To se provádí buď šroubováním celé části či plastového kroužku, nebo zajištěním páčkou. Důležité je nevysouvat části hole nad povolené maximum, které bývá jasně vyznačeno, mohl by se tím porušit vnitřní plastový mechanismus či se hůl zlomit.

U skládacích holí jsou jednotlivé části k sobě stále připojeny jakousi strunou, která se při složení hole do jednoho celku schová do jejích útrob. Hůl se skládá v podstatě sama – jednotlivé díly do sebe zaskočí. Délka se nastavuje v horní části vysunutím či zasunutím, stejně jako u holí teleskopických. S  nastavením délky hola proto není potřeba při každém skládání a rozkládání hýbat (jako je tomu u teleskopických). Někdy se označují jako tzv. Z-hole nebo Z-poles - podle písmene Z, které připomínají, když se rozloží.

Hmotnost hole nejvíc ovlivňují použité materiály. Výrobci často zmiňují použití hliníku či uhlíku, případně slitiny. Ideálem je hůl lehká a pevná. V našem testu vážila nejlehčí hůl 331 a nejtěžší 601 gramů. V každém případě se lehkost hole promítá do pořizovací ceny.

Některé hole nabízejí tzv. funkci antishock. Díky ní jsou s přispěním vestavěné pružiny absorbovány nárazy holí do tvrdého povrchu, čímž se zabrání šíření vibrací – podobně jako je tomu například v případě odpružené vidlice u kola. Funkci lze obvykle aktivovat, či vypnout. Výrobci její přítomnost avizují na obalu.

Databáze testovaných výrobků

Turistické hole (10 výrobků)
poslední aktualizace: 2.5.2019


Přihlásit