Jak vybrat odstraňovač vodního kamene

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 31.5.2023

Ač na první pohled vypadají většinou tyto výrobky poměrně lákavě, náš test ukázal, že nablýskaný obal slibující zázraky nemusí znamenat vysokou účinnost.

Úspěšnost výrobku z hlediska odstraňování vodního kamene podle obalu poznat nelze, v tomto ohledu pro vás může být užitečný právě náš test.

Několik dalších aspektů ale právě na obalu nalézt můžete – na ty byste se při výběru vhodného prostředku měli zaměřit.

Pokud patříte k citlivějším osobám, vybírat byste ideálně měli mezi produkty, které neobsahují potenciálně alergenní složky, tedy alergenní parfémy (například limonene, linalool nebo hexyl cinnamal) nebo třeba konzervanty (MIT, CMIT apod).

Na tomto místě stojí za zmínku, že pokud výrobce na obale jako složku uvádí pouze „parfémy“, nejde o parfémy alergenní. V případě potenciálních alergenních účinků musí totiž na obale uvést konkrétní název parfému. Obecně se parfémy do výrobků přidávají zejména za účelem vonného efektu a obsahuje je většina výrobků. V našem testu se bez nich obešly pouze dva produkty.

Patříte-li k ekologicky smýšlejícím spotřebitelům, zajímat by vás mohla také nezávislá ekologická loga, například EU EcoLabel. Pokud jsou jimi výrobky označeny, znamená to, že jsou relativně šetrné k životnímu prostředí.

Vybrat výrobek si můžete také podle druhu obalu, ve kterém se prodává. Na trhu jsou přípravky v klasických nádobách s víčkem, ale také rozprašovačem. K těm jsme byli v testu přísnější, protože při jejich používání hrozí potenciální riziko vdechování aerosolu a podráždění dýchacích cest.

Ať už si vyberete kterýkoliv výrobek, před jeho použitím si pečlivě přečtěte instrukce výrobce a řiďte se jimi.

Stejně jako u jakýchkoliv jiných chemikálií také u odstraňovačů vodního kamene je vhodné být obezřetný při jejich používání. Některá z pravidel, která je vhodná dodržovat, vám přinášíme níže:

  • Před použitím si pečlivě prostudujte instrukce k používání, které výrobce uvádí na obale, a řiďte se jimi.
  • Nepřekračujte dávkování doporučené výrobcem ani dobu expozice.
  • Vždy uchovávejte nádoby s těmito chemikáliemi mimo dosah dětí.
  • Při manipulaci používejte ochranné rukavice i ochranné brýle, případně obličejový štít.
  • Vyhněte se kontaktu přípravků s pokožkou.
  • Přípravky používejte ideálně v dobře větraných prostorách.
  • Nikdy je nepřelévejte do neoriginálních obalů (obzvlášť ne do potravinářských) ani nemíchejte různé přípravky mezi sebou. Odstraňovače vodního kamene mohou například nebezpečně reagovat s dezinfekčními prostředky na bázi chloru.
  • Dokud výrobek nespotřebujete, nesundávejte z jeho obalu informační štítek. V případě, že byste v důsledku podráždění očí či jiného zdravotního problému museli vyhledat lékařskou pomoc, je vhodné mít štítek u sebe.
  • U přípravku v nádobce s rozprašovačem dbejte zvýšené opatrnosti, aby nedocházelo k jeho nežádoucímu vdechování.

Databáze testovaných výrobků

Odstraňovače vodního kamene (19 výrobků)
poslední aktualizace: 1.6.2023


Přihlásit