Test čističů oken 2020

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2020

Jaro je za dveřmi, dny se prodlužují a sluneční paprsky nabývají na síle. Zatímco někteří se nemohou dočkat výletů do přírody, jiní plánují velký jarní úklid. K němu patří i mytí oken. Po jakém přípravku sáhnout, aby se skla čistotou jen blyštěla? Jako dobrý rádce vám poslouží výsledky našeho aktuálního testu. Do laboratoře jsme poslali 24 čističů různých typů a prověřovali jejich účinnost. Výsledky většiny zkoušek ukázaly, že podomácku vyrobené směsi dokážou s těmi kupovanými držet krok, někdy je dokonce předčí.

Do sestavy testovaných výrobků jsme zařadili široké spektrum čističů – od těch nejběžnějších prodávaných v rozprašovačích přes koncentrované směsi určené ke strojovému čištění až k přípravkům, které si zvládnete umíchat doma. Všechny tři skupiny výrobků prošly zkouškami podle stejného testovacího programu. Pro větší přehlednost je ale řadíme do samostatných tabulek.

V laboratoři jsme pro zajímavost nechali otestovat i jeden čistič koupelen. Zajímalo nás, jak si mezi přípravky určenými k ošetření skleněných povrchů povede. Zvědaví jsme byli rovněž na to, jak dopadne klání mezi kupovanými a podomácku namíchanými mixy. Rovnou předesíláme, že výsledky rozhodně stojí za přečtení.

V laboratoři jsme zkoumali, nakolik si detergenty dokážou poradit se zaschlou nečistotou a zda jsou odolné vůči ulpívání kapek vody. Dále jsme sledovali, jestli po jejich použití nezůstávají na povrchu šmouhy a nedochází tak ke snížení jeho lesku.

Výrobky jsme také posuzovali z hlediska jejich ergonomie. Pokud šla láhev dobře uchopit a neklouzala, odnesla si plný počet bodů. V případě, že měla příliš široké nebo špatně tvarované hrdlo, které znemožňuje snadnou manipulaci jednou rukou, skončila s nižší známkou.

Závěrem jsme vzali v potaz složení přípravků. Zajímalo nás, jestli v nich narazíme na alergenní vonné složky nebo z hlediska životního prostředí nevhodné halogenované sloučeniny. Pokud jsme jedno nebo druhé mezi použitými ingrediencemi objevili, snížili jsme přípravku hodnocení. K dobru jsme výrobkům naopak dali, pokud jsme na jejich etiketě objevili některou z nezávislých certifikací


rozprašovače (porovnat)

strojové čištění (porovnat)

domácí výroba (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Čističe oken (24 výrobků)
poslední aktualizace: 27.2.2020


Přihlásit