Jak testujeme krosová kola

Jak hodnotíme

Podíl skupin zkoušek na celkové hodnocení.

  • technické a bezpečnostní z.: 45 %
  • návod a značení: 5 %
  • praktické zkoušky: 50 %

Technické a bezpečnostní zkoušky vycházely primárně z metod a požadavků normy ČSN EN ISO 4210-2:2018. Pro zkoušku dynamické pevnosti jsme využili rovněž metodu popsanou v normách ČSN EN ISO 4210-6:2016, ČSN EN ISO 4210-9:2015, ČSN EN ISO 4210-4:2015 a ČSN EN ISO 4210-5:2015.

Ve zkoušce konstrukce jsme ověřovali spojení mezi představcem a sloupkem vidlice, značku zasunutí hloubky nebo pevný doraz sedlovky, vzdálenost pedálu od terénu, vzdálenost špičky chodidla od předního pláště nebo blatníku a vybavenost osvětlovací soustavou odrazek i předního a zadního světla.

Ve zkoušce dynamické pevnosti jsme provedli sérii únavových zkoušek – zkoušku silami při šlapání, zkoušku sestavy řídítek a představce a nakonec zkoušku sedlovky a sedla.

Ve zkoušce plášťů a duší jsme prověřovali kompatibilitu pláště a ráfku pomocí nahuštění na 110 %, upozornění na opotřebení ráfku a to, zda jsou správně vyznačeny či uvedeny informace o nejvyšším tlaku nahuštění.

Ve zkoušce pevnosti rámu jsme uskutečnili zkoušku rázem pomocí padajícího závaží, která měla za úkol prověřit riziko vzniku trhlin, prasklin nebo deformací při nárazech závaží o hmotnosti 22,5 kg.

Ve zkoušce účinnosti brzdění jsme počítali brzdnou dráhu pomocí měření brzdných sil, a to v podmínkách za sucha i za mokra.

Návod a značení byla zkouška, která prověřovala podle normy ČSN EN ISO 4210-2:2018 to, zda přiložená dokumentace obsahuje veškeré potřebné informace. Jedná se například o doporučení týkající se použití vozíku za kolo, zda je kolo vhodné pro montáž dětské sedačky nebo instrukce pro správnou montáž všech dodaných i nenamontovaných dílů.

Praktické zkoušky vykonala šestice zkušebních jezdců. Šlo o tři muže a tři ženy, kteří s každým bicyklem absolvovali trať dlouhou 70 km. Trať vedla po rovince i kopcovitým terénem, po asfaltu i polních cestách. Po absolvování zkušební jízdy ohodnotili pohodlnost nastavení výšky sedla a řídítek, ovladatelnost kola (zatáčení, převody, brzdy), komfort jízdy na různých površích a v různém terénu a nakonec dostali příležitost poznamenat případné nečekané problémy, na něž při praktických zkouškách narazili.

Přihlásit