Jak testujeme myčky

V mezinárodním testu: 26 myček nádobí, z toho 25 výrobků s šířkou 60 cm (maximální náplň 12 nebo 14 souprav nádobí) a 1 s šířkou 45 cm (maximální náplň 9 souprav nádobí)
Cena: v e-shopech v únoru 2009

 • Podíl skupin zkoušek na celkovém  hodnocení
  Účinnost mytí 50 %, spotřeba energie a vody 20 %, návod k použití 2 %, hluk 10 %, obsluha 18 %.
 • Účinnost mytí
  Hlavní a úsporný program: nádobí je znečištěno ovesnými vločkami, vejci, špenátem, margarínem, mlékem, rajčatovým džusem a čajem (dle IEC 436). Náplň myčky (polévkové, mělké a dezertní talíře, podšálky a šálky, sklenice, příbory, čajové a dezertní lžičky) se rozdělí na tři části – na první části nečistoty zasychají v běžném prostředí, na druhé se „připečou“ v troubě při teplotě 80 °C (postup dle DIN 44990) a třetí se myje bez znečištění. Účinnost mytí se zjišťuje při třech mycích cyklech; nejsou-li výsledky srovnatelné, přidávají se další cykly.
  Leštění a sušení: hodnotí se přítomnost kapek vody na nádobí a mapy od zaschlé vody (pouze u nádobí, které bylo zhodnoceno jako čisté).
  Spotřeba energie a vody: měření spotřeby elektrické energie a vody při použití hlavního a úsporného programu.
 • Hluk
  Subjektivní hodnocení a objektivní měření hladiny vydávaného hluku v průběhu mytí.
 • Obsluha
  Hodnocení návodu k použití, obsluhy z hlediska každodenního provozu – tj. manipulace s dveřmi, zásobníky mycích a leštících prostředků a regenerační soli a koši na nádobí. Dále se hodnotí čištění sít na nečistoty, ostřikovacích ramen, samočisticí schopnost myčky, stejně jako pohodlnost vkládání a vyjímání nádobí. Přítomnost a umístění kontrolek (vně nebo uvnitř přístroje), jejich viditelnost a přehlednost jsou také součástí této skupiny zkoušek. Zvláštní skupinou zkoušek je hodnocení pohodlí obsluhy pro leváky.
 • Vliv na životní prostředí
  Kombinované hodnocení spotřeby vody a elektrické energie při použití hlavního a úsporného programu. Nemá vliv na celkové hodnocení.

Přihlásit