Jak testujeme výrobky pro nejmenší

V testu: 16 výrobků velikosti Maxi.

 • Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení
  Komfort pro dítě 40 %, ochrana proti prosáknutí 40 %, manipulace 20 %.
 • Snížení hodnocení
  Byla-li ochrana proti prosáknutí pleny »uspokojivá« nebo horší, celkové hodnocení kvality nemohlo být lepší.
 • O testu obecně
  Prováděly se praktické testy a pro jejich podporu rovněž laboratorní zkoušky. Nakolik dobře či špatně se pleny osvědčují při praktickém používání, zjišťovalo 288 rodin s dětmi. Děti (půl na půl chlapci a holčičky) byly vybírány podle hmotnosti, aby korespondovala s velikostí testovaných plenek. Každý výrobek byl vyzkoušen alespoň u 100 dětí. Rodiče v dotazníku posuzovali komfort při nošení, ochranu proti prosáknutí pleny a manipulaci s nimi.
  Údaje se vyhodnocovaly statisticky. V laboratoři se posuzovalo: tvar, struktura, rozměry a hmotnost plenek. Pro stanovení dalších parametrů se do plenek zavinovaly pokusné modely miminek a místo dětské moči se používala náhradní tekutina. Zpětné propouštění moči: papírové proužky, sloužící jako filtry, se s definovanou zátěží tiskly k povrchu plenky (efekt savého papíru). Zjišťovalo se tak, zda vlhkost z plen pod tlakem zpětně prosakuje na kůži. Absorpční kapacita pleny až do prosáknutí: na modelech miminek se testovalo, kolik tekutiny simulující moč dokáže plena přijmout, než se celá prosákne. Na plenku se nalévalo definovaná množství tekutiny, dokud nedošlo k prosáknutí, poté se tekutina zpětně odvažovala pro stanovení jejího množství.
 • Komfort pro dítě
  Posuzovalo se, jak plena dítěti sedne, hodnotila se měkkost na vnitřní i vnější straně, elastické gumičky kolem nožiček a bříška, suchost pokožky.
 • Ochrana proti prosáknutí pleny
  Prosáknutí moči i stolice přes den / noc (včetně absorpční kapacity až do prosáknutí).
 • Manipulace
  Zavinování a rozbalování, funkce suchých zipů; u plenkových kalhotek oblékání a svlékání, funkce suchých zipů.
 • Cizorodé látky
  Analýzy probíhaly na základě Öko-Tex Standard 100 a soustředily se na zjištění, zda výrobky neobsahují azobarviva, vyluhovatelná dispersní barviva, těžké kovy, formaldehyd, sloučeniny organického cínu, chlorfenoly. V žádném z testovaných výrobků nebyly zjištěny výše uvedené cizorodé látky, které by ohrožovaly zdraví dětí.

Přihlásit