Jak testujeme pračky

V testu: 7 automatických praček (při odstřeďování max. 1200 otáček za minutu)

 • Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení
  Funkce 40 %, dlouhodobá zátěžová zkouška 20 %, obsluha 15 %, vztah k životnímu prostředí 15 %, ochrana proti přetečení 10 %
 • Snížení hodnocení
  Obdržel-li výrobek v dlouhodobém zátěžovém testu »dostatečnou« nebo »nedostatečnou« známku, nemohlo být celkové hodnocení jeho kvality vyšší. V případě »dostatečné« nebo »nedostatečné« ochrany proti úniku vody bylo možné hodnotit kvalitu nanejvýš o jednu známku lépe. Vlastnosti přístrojů vůči okolnímu životnímu prostředí se hodnotily maximálně o jednu známku lépe než hluk při hlavním pracím cyklu a maximálně o dvě známky lépe než hluk při odstřeďování.
 • Funkce
  Ve smyslu normy IEC 60456 se automatické pračky plnily normovaným prádlem s umělým zašpiněním (saze, olej, krev, kakao, červené víno); prádlo se pralo při 40 °C a byly použity programy: barevné prádlo, snadné žehlení (prádlo se snadnou údržbou), barevné prádlo – rychlé praní, vždy při deklarovaném maximálním naplnění pracího bubnu. Posuzovaly se účinnost praní, máchání a odstřeďování (obsah zbytkové vlhkosti v prádle) a doba trvání rychlého pracího programu.
 • Dlouhodobá zátěžová zkouška
  Dlouhodobé zátěži byly podrobeny tři přístroje od každé testované značky; vždy 1850 cyklů praní při použití různých programů, což přibližně odpovídá desetiletému používání při četnosti 3,5 praní týdně. Hodnotily se vyskytnuté závady a chyby a přihlíželo se k tomu, v jaké časové fázi k nim došlo.
 • Obsluha
  Tři odborníci a dva laici posuzovali návod k obsluze, obslužné prvky a volbu programů, dávkování pracího prostředku, vkládání a vyndávání prádla a běžnou, výrobci doporučenou údržbu. Porovnávaly se údaje o indikaci zbytkového času s reálnou délkou programů.
 • Vztah k životnímu prostředí
  Ve zkušebních pracích programech se měřila spotřeba proudu a vody; dále se měřila spotřeba proudu v režimu standby, s časovou volbou i po ukončení programu. Měřila se hlučnost praní a odstřeďování (IEC 704-2-4/3.89).
 • Ochrana proti úniku vody
  Testování a hodnocení systémů AquaStop (zastavení přívodu vody přímo u připojovacího ventilu) a AquaControl (uzavření přívodu vody a odčerpání napuštěné vody); dále se sledovala ochrana proti chodu pračky naprázdno. Při zkouškách se simulovalo pět možných závad.

Přihlásit