Reklamace zájezdu

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den. Prosím Vás o informaci. Kolegyně s manželem si zaplatili zájezd do Dubaje u cest. kanceláře. Při odletu z Prahy se společností Travel Servis je chtěli každého posadit do jiného letadla. Nakonec si vymohli společný let. Zavazadla do Dubaje dorazila jim jako jediným z celého zájezdu s dvoudenním zpožděním. Delegátka na místě situaci řešila velmi neochotně. V zavazadlech bylo veškeré oblečení, léky. Na místě museli po čekání na zavazadla koupit základní hygienické potřeby a nemohli se účastnit fakultativních výletů. Po příjezdu zpět do republiky zájezd reklamovali u cestovní kanceláře, u níž ho zakoupili. Ta odmítla jakoukoliv náhradu s konstatováním, že se mají obrátit na Travel Servis. Prosím Vás o informaci, zda je cestovní kancelář v tomto případě povinna poskytnout za snížený komfort, chybějící zavazadla a omezení možnosti cestování v místě, které bylo cílem zájezdu, vyrovnání ve formě slevy z ceny zájezdu, případně jak postupovat.

Doporučení časopisu dTest

Pokud se zájezd kupoval jako celek, tedy i s leteckou dopravou do Dubaje, potom za vady vůči Vám odpovídá cestovní kancelář, u které jste si zájezd zakoupili. Dle § 2542 zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, pořadatel odpovídá zákazníkovi za splnění povinností ze smlouvy o zájezdu bez zřetele na to, zda v rámci zájezdu poskytují jednotlivé služby cestovního ruchu jiné osoby.

Dle § 2540 občanského zákoníku pak mají právo na slevu z ceny zájezdu v přiměřené výši, pokud byla vada zájezdu vytknuta bez zbytečného odkladu - hraniční lhůtu zákon stanoví jako 1 měsíc od skončení zájezdu. Možností je také požadovat po cestovní kanceláři náhradu újmy za narušení dovolené dle § 2543 odst. 1 občanského zákoníku. Pokud by účelem dovolené Vaší kolegyně a jejího manžela byl odpočinek a rekreace, lze se touto cestou domáhat náhrady újmy za to, že se nemohli zrekreovat.

Odpověď na Vaši otázku tedy zní: Ano, nárok na slevu, případně náhradu újmy, lze uplatňovat přímo u cestovní kanceláře, která zájezd zajišťovala. Pokud se Vám nepodaří s uvedenými argumenty uspět u cestovního kanceláře, máte možnost se obrátit na VašeStížnosti.cz (http://www.vasestiznosti.cz/), což je námi provozovaný portál určený k řešení sporů spotřebitelů s podnikateli. Dále máte možnost se obrátit na mimosoudní řešení sporů při České obchodní inspekci (https://adr.coi.cz/cs).

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Cestování a dovolená Spotřebitelská poradna dTest