Reklamace svetru

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
koupila jsem si svetřík, u kterého se mi po 2 týdnech začal párat lem kolem krku. Šla jsem ho proto reklamovat. V prodejně mi nabídli výměnu za nový kus, ale ani ten se mi nezdál být 100% v pořádku. Navíc jsem měla s výrobky z této prodejny už i jiné špatné zkušenosti a nový svetr jsem proto nechtěla, požadovala jsem vrácení peněz. Prodavačka se mnou vypsala příslušný formulář, který chtěla podepsat. Součástí formuláře ale byla i zhruba následující formulace (bohužel nemám k dispozici přesné znění):
Prodejce má na vyřízení reklamace 30 dní. Kupující si musí reklamovanou věc vyzvednout nejpozději 30. den od uplatnění reklamace. Pokud zboží vyzvedne později, bude mu za každý den zpoždění účtován poplatek 10 Kč jako skladné.
Když jsem se prodavačky zeptala, jestli mě alespoň upozorní, že už je reklamace vyřízená, řekla, že ne.
Má prodejce právo si skladné účtovat? A má právo podmiňovat přijetí zboží k reklamaci podpisem formuláře s podobnou podmínkou?

Doporučení časopisu dTest

Nejdříve k Vaší druhé otázce na podmiňování přijetí reklamace podpisem protokolu, jenž obsahuje vámi uvedenou formulaci, uvádíme, že rozhodně nemůže. Prodejce je povinen přijmout a vyřídit reklamaci zboží bez toho, aniž by při přijetí kladl podmínky. Jestliže reklamační protokol obsahuje ujednání, kterým se Vám zakládá povinnost, v tomto případě povinnost si věc vyzvednout nejpozději 30. den, je takové ustanovení z důvodu zhoršení Vašeho postavení v daném právním vztahu nepřiměřené a tudíž neplatné. Můžete k němu přistupovat tak, jako by v protokolu nebylo s tím, že budete muset neplatnost daného ustanovení namítnout v případě, že se na něj bude prodávající odkazovat. Je totiž Vaším právem, aby věc, kterou jste si zakoupila, byla bez vad. Není-li tomu tak, máte následně právo na odstranění vady opravou či výměnou věci za novou, a to bezplatně a bez zbytečného odkladu nejpozději však do 30 dnů. Pokud jste byla prodejcem informována či jste se sama zajímala o vyřízení reklamace, je pak Vaší povinností si svoji věc vyzvednout podle Vašich časových možností.
Pokud bychom připustili možnost dohodnutí si poplatku za uskladnění, mělo by se tak dít skutečně individuální dohodou mezi Vámi a prodejcem, nikoliv formou ustanovení v předtištěném protokolu předem připraveném prodávajícím. Nicméně možnost si zboží u prodejce po vyřízení reklamace vyzvednout nelze vykládat neomezeně. Je-li reklamace vyřízena opravou či výměnou v souladu se zákonem, který Vám toto právo přiznává a Vy jste jej uplatnila, je tato nová či opravená věc Vaším majetkem a je ve Vašem zájmu si ji co nejdříve vyzvednout a ověřit si, zda prodejce splnil svoji povinnost z reklamace řádně a včas. Analogicky se v takovémto případě použije ustanovení § 650 občanského zákoníku, které ve svém odst. 1 stanovuje právo tomu, kdo věc opravoval si účtovat poplatek za uskladnění po marném uplynutí třiceti dnů poté, co si onu věc měl její vlastník povinnost vyzvednout na základě vyzvání či dohody.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest